More

  Тројца мигранти загинаа кај шпанскиот брег, седум се водат за исчезнати

  spot_img

  Шпанската поморска спасувачка служба пронашла тела на тројца мртви мигранти и двајца преживеани во делумно потонат брод во близина на шпанскиот брег.

  Двајца преживеани изјавија дека на бродот што пред шест дена испловил од Алжир имало 12 лица, а властите се сомневаат дека уште седум лица се водат за исчезнати.

  Телата и преживеаните кои беа пронајдени на море во близина на шпанскиот град Мотрил беа префрлени на брегот со хеликоптер.

  Со години, десетици илјади луѓе бегаат од сиромаштијата, воените конфликти и политичката нестабилност по море во Европа од субсахарските земји.

  Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека 14.405 мигранти пристигнале во Шпанија по морски пат од 1 јануари до 15 март, во споредба со 3.528 во истиот период минатата година.

  Сепак, многумина не го преживуваат ова опасно патување бидејќи заминуваат од западниот и северниот брег на Африка кон Канарските Острови, Шпанија и Италија со небезбедни и преполни чамци.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img