More

  Третата светска тенисерка Арина Сабаленка ќе го пропушти Вимблдон поради повреда на рамото

  spot_img

  Третата светска тенисерка Арина Сабаленка ќе го пропушти Вимблдон поради повреда на рамото.

  Белорусинката предвреме го заврши денешниот тренинг и се повлече од Грен слемот во Лондон.

  – Срцето ми е скршено што треба да кажам дека нема да можам да играм на Вимблдон оваа година. Пробав сѐ за да се подготвам, но за жал моето рамо не може да се справи. Дадов сѐ од себе на денешниот тренинг, но тимот објасни дека играњето само ќе ги влоши работите. Овој турнир ми значи многу и ветувам дека следната година ќе се вратам посилна од кога било – објави Сабаленка.

  Во главната ждрепка нејзиното место ќе го пополни „среќната губитничка“, Русинката Ерика Андреева. Таа ќе игра со Емина Бекташ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img