More

  Трендот на генерацијата Z што ги загрижува психолозите се шири преку TikTok

  spot_img

  Генерацијата Z создаде нов тренд кој го преплави TikTok во последните неколку месеци, во кој ги фалат придобивките и задоволствата од поминување на целиот ден во кревет, пишува Daily Mail.

  Видеата со хаштагот #bedrotting, односно „гние во кревет“ го преплавија ТикТок и се прегледани повеќе од 125 милиони пати. Бројните тиктокери во виралните видеа покажуваат како го поминуваат денот во кревет и се занимаваат со активности кои ги опуштаат, како што се играње игри, лизгање на мобилните телефони, читање книга или гледање филмови.

  Генерацијата Z тврди дека поминувањето на денот во кревет по стресен ден (или недела) им нуди целосно закрепнување, но и го подобрува менталниот фокус и желбата да бидат продуктивни.

  Овој тренд ги загрижува психолозите
  Сепак, овој нов тренд ги загрижува психолозите, кои се согласуваат дека луѓето со предиспозиција за депресија може да доживеат влошување на симптомите по еден ден поминат во кревет. Лорел Робертс-Миз, лиценциран брачен и семеен терапевт, верува дека овој тренд може да ги прикрие симптомите на клиничката депресија и да доведе до идејата дека е сосема нормално да поминувате денови во кревет и да не барате помош за вашиот ментален проблем, пренесува Индекс.

  „Избегнувањето е гориво за анксиозност и депресија, а ако го поминете денот во кревет за да ги избегнете вашите мисли, чувства или проблеми, вие всушност ги храните тие чувства и симптоми. Понатаму, ја пропуштаме можноста активно да се вклучиме во живот кој ќе биде подобар за нашето ментално и физичко здравје“, објасни психологот д-р Катрина Остмајер.

  Психолозите предупредуваат и дека таканаречениот „ден на јорганот“ често се претвора во можност за бескрајно лизгање на социјалните мрежи, што според бројни истражувања може да го зголеми ризикот од развој на анксиозни нарушувања, како и нарушувања во исхраната.

  Потребна е претпазливост
  Сепак, иако не го поддржуваат целосно овој концепт, некои психолози тврдат дека не се изненадени од неговата популарност. Еден од нив е д-р Гордон Флет од Универзитетот Јорк во Торонто.

  „Притисокот за исполнување на денешните невозможни очекувања може да биде немилосрден. Значи, не е премногу тешко да се замисли изгорен и исцрпен перфекционист да падне во оваа состојба“, објасни тој.

  Сепак, повеќето психолози веруваат дека концептот „гниење во кревет“ испраќа подмолна порака која го демонизира одморот и предупредуваат дека на тој начин депресивното однесување може да се маскира како замор, бидејќи станува збор за слични состојби.

  „Нема ништо лошо во тоа да лежите во кревет одвреме-навреме за да ги наполните батериите, но ако тоа го правите често, што е три пати неделно или повеќе, тоа е знак дека вашиот нервен систем активно се исклучува за да ве заштити од дополнителни стрес“, објасни таа. е Лиз Тенуто, која ги учи луѓето вежби за намалување на стресот.

  На крајот, експертите заклучуваат дека умереноста е клучна. Значи, еден ден во кревет на неделно ниво е сосема во ред.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img