More

  Седум намирници кои го поттикнуваат развојот на мозокот кај децата

  spot_img

  Психијатарот и автор д-р Дру Ремзи вели дека храната што ја консумираат децата е многу важна бидејќи е важна за развојот на мозокот, а тоа што децата го јадат има големо влијание врз нивната концентрација и когнитивните способности.

  д-р. Дру Ремзи е една од авторките на книгите „Дете на среќата“ и „Педесет нијанси на Кале“.

  Според него, следните седум намирници можат да им помогнат на децата да бидат поостри и поволно да влијаат на развојот на детскиот мозок.

  Јајца
  Протеините и хранливите материи кои се наоѓаат во јајцата им помагаат на децата да се концентрираат.

  Како да служите:

  Завиткајте ги пржените јајца во тортиљи од цело зрно, јадете за појадок или попладневна ужина. „Овој протеински пакет ќе ги држи децата сити до нивниот следен оброк и нема да чувствуваат потреба за шеќер“.

  Можете да пробате и сендвичи со салата од јајца или полнети јајца.

  Грчки јогурт
  Мастите се неопходни за здравјето на мозокот. Полномасниот грчки јогурт (кој има повеќе протеини од другите јогурти) помага да се одржат мозочните клетки во добра форма за примање и испраќање информации.

  Како да служите:

  Грчки јогурт со интересни додатоци – снегулки со најмалку три грама влакна или боровинки богати со хранливи материи познати како полифеноли. Темната чоколадна житарка е исто така добра опција. Тие исто така содржат полифеноли. Овие состојки ја одржуваат будноста насочувајќи го протокот на крв во мозокот.

  Зелен лиснат зеленчук
  Спанаќот и кељот се богати со фолна киселина и витамини и ги намалуваат шансите за деменција која може да се појави подоцна во животот. Кељот е феноменална храна, содржи антиоксиданси и други супстанции кои помагаат да се создадат нови мозочни клетки.

  Како да служите:

  Обично е тешко да се натераат децата да јадат оваа храна. Затоа, наместо вообичаената салата, пробајте нешто поинакво – изблендирајте спанаќ или кељ за ужина, додадете спанаќ во омлет или лазања, направете чипс од кељ или исечете го, намачкајте со малку маслиново масло и малку сол и печете.

  Риба
  Рибата е добар извор на витамин Д и омега-3 киселини, кои штитат од слабеење на менталните способности и слаба меморија. Лососот, туната и сардините се видови кои се богати со омега-3 киселини.

  „Колку повеќе омега-3 добиваме, толку подобро ќе функционира мозокот и ќе им биде полесно на децата да се фокусираат“, вели Бони Тоб-Дикс, нутриционист и автор на „Прочитај пред да јадеш“.

  Како да служите:

  Испечете ја рибата на скара, додадете сос за потопување како прилог, додадете во тако или направете сендвич со туна.

  Јаткасти плодови
  Тие содржат протеини, есенцијални масни киселини, витамини и минерали. Јаткастите плодови можат да го подобрат расположението и да ја намалат напнатоста во нервниот систем.

  Како да служите:

  Земете путер од кикирики или можете да направите путер од сончогледово семе. Семките од сончоглед се богати со фолна киселина, витамин Е и селен. Ако детето особено не сака да јаде семки, тогаш пред печење посипете ги на крекери или леб.

  Направете сос од Песто: Јаткастите плодови во комбинација со маслиново масло и зелен зеленчук прават многу здрав и вкусен сос кој можете да го послужите со тестенини од цели зрна.

  Овесна каша
  Протеините и влакната кои се наоѓаат во овесната каша помагаат за чистење на крвните садови. Една студија покажа дека децата кои јаделе овесна каша со додаден шеќер имаат подобри задачи за помнење од децата кои јаделе житарки со шеќер.

  Како да служите:

  Додадете цимет. Истражувањата покажуваат дека составот на зачините ги штити мозочните клетки.

  Јаболка и сливи
  Јаболката и сливите се многу корисни и содржат кверцетин, антиоксиданс кој се бори против слабеењето на менталните способности.

  Како да служите:

  Тие добри, важни состојки често се наоѓаат во кората на самото овошје, па затоа советот е да купите органско овошје, добро да го измиете и да ставите сè во еден сад за да биде подготвено за брза ужина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img