More

  Том Хенкс номиниран за три награди „Златна малина“

  spot_img

  Иако неговиот последен филм „Елвис“, во кој тој го игра менаџерот на пејачот Том Паркер, е фаворит за најдобар филм на овогодинешните Оскари, Том Хенкс во понеделникот остана малку изненаден кога дозна дека заработил три номинации за наградата „Златна малина“. што за најлошите филмски остварувања.

  Тој беше номиниран за наградата „Златна малина“ за две улоги: онаа на менаџерот на Присли во биографскиот филм „Елвис“ и за улогата на Џепето во римејкот на Дизни на филмот „Пинокио“.

  Во соопштението за печатот од организаторите на наградите „Златна малина“ се наведува дека улогата на Хенкс во филмот „Елвис“ е „најисмејуваната изведба во 2022 година“.

  Дополнително беше номиниран во категоријата „најлош филмски состанок“, а тоа беше „Том Хенкс и неговото лице полно со латекс (со смешен акцент).

  И додека филмот „Елвис“ и неговата ѕвезда Остин Батлер беа пофалени од критичарите, улогата на Хенкс како негов менаџер, полковникот Том Паркер, беше жестоко критикувана од многумина.

  „Пинокиото на Дизни“ е меѓу петте номинирани за „најлош филм“ за овогодинешната награда „Златна малина“, заедно со контроверзниот биографски филм за Мерлин Монро наречен „Русокоса“.

  Во рецензијата на Њујорк Тајмс, Хенкс се појавува во филмот „Пинокио“ со куп латекс на лицето и има бизарен акцент.

  Номинациите за „Златна малина“ обично се објавуваат ден пред објавувањето на номинациите за Оскар.

  Хенкс е на потесниот избор за Оскар за најдобар актер во „Човекот наречен Ото“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img