More

  Тинејџерка се лизна од жичарница, па падна од висина повеќе од 25 метри

  spot_img

  Млада девојка (16) е хоспитализирана откако паднала од жичарница на висина од повеќе од 25 метри во највисокиот ски-центар во Калифорнија и покрај тоа што „слетала“ во заштитна мрежа.

  Шокантно видео покажува како тинејџерката прво се тетерави, а потоа паѓа од жичарницата во одморалиштето „Stampede Express“ на планината Мамут.

  Скијачите им се придружија на персоналот во одморалиштето во држење во обидот да ја спасат девојката, поточно да го ублажат нејзиниот пад.

  Од одморалиштето соопштија дека тинејџерката не седела правилно на ски-лифтот и почнала да се „лизга“ од столот, но инцидентот предизвика бес кај скијачите кои ги обвинија операторите на лифтот за небрежност.

  – Татко ми и пријателот го видоа девојчето како се лизга и веднаш почнаа да викаат да ја запрат жичарницата, но на операторот му требаше речиси една минута и дотогаш веќе беше на висина на просечна трикатна зграда. Раководителот на лифтот е целосно виновен – рекол роднина на двајцата мажи кои биле на жичницата, а е објавено на Инстаграм.

  Одморалиштето на падините на Сиера Невада во Калифорнија е преполно со гости по големото количество снег што падна во јануари.

  – Од непознати причини гостинката не седел добро и почнал да се лизга од столот. Другите луѓе на жичарницата ја фатиле и ја држеле додека операторите не го запреле лифтот. Петмина вработени и осум гости веднаш реагирале и ставиле мрежа под девојка. Кога им се лизнала од раката на луѓето кои ја држеле паднала во мрежата, која омекнала, но не го спречила падот. Гостинката бил пренесен на прегледи во болницата во Мамут – се наведува во соопштението на одморалиштето.

  Сепак, скијачот кој го снимил целиот инцидент и бил зад несреќната девојка на жичарницата, за сѐ го обвини одморалиштето и тврди дека „спасувачите“ воопшто не ја фатиле девојката.

  – Тотално не успеаја да ја фатат девојката во мрежата откако ја уверија дека „се е во ред“. Слушнав како велат дека никогаш досега не го правеле ова и дека не се доволно искусни за такви ситуации – напиша „lunar_rock_maxx“ на Инстаграм.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img