More

  Терористите беснееја час и половина, а полицијата никаде ја немаше

  spot_img

  Терористичкиот напад на концертната сала „Крокус сити хол“ во Москва во кој загинаа над 130 луѓе, е еден од најсмртоносните напади во Русија. Тоа е голема трагедија која сериозно го разнишува кредибилитетот и покажа немоќ на руските безбедносни служби.

  Во 2000-тите и 2010-тите, имаше серија самоубиствени бомбашки напади извршени главно од Чеченци и други исламистички сепаратисти од Северен Кавказ.
  Но, петочниот напад врз концертната сала „Крокус сити хол“ првенствено потсетува на опсадата на театарот Норд Ост во 2002 година, кога група вооружени чечнски мажи и жени ги зедоа како заложници сите луѓе во театарот во источна Москва. Тие бараа прекин на втората чеченска војна.

  Неуспешниот одговор на заложничката криза резултираше со повеќе заложници кои умреа од „заспаниот гас“ што го користеа единиците за специјална реакција отколку терористите кои извршија самоубиство. Според организацијата Норд ост, загинале околу 174 лица.

  Во последниве години, таквите злосторства се чинеше дека исчезнаа – делумно благодарение на повеќегодишните континуирани и често брутални кампањи против бунтовниците, а делумно благодарение на војната во Сирија, која привлече многу руски џихадисти, а властите беа среќни што ги видоа како заминуваат да се борат на друго место, пишува британски „Телеграф“.

  Последниот терористички напад во Москва е страшен шок. Исламска држава ја презеде одговорноста во петокот доцна навечер. Тврдењето не е потврдено, но ако е вистина, терористичката организација има мотив, озлогласена историја на напади и способност. Кремљ не ги потврди наводите на ИСИС, а САД рекоа дека има веродостојни потврди дека групата стои зад нападот.

  Илјадници Руси и џихадисти кои зборуваат руски се упатија во Сирија и Ирак во екот на таканаречениот калифат на Исламската држава во средината на 2000-тите. Многумина од нив завршија во затворски кампови на отворено во северна Сирија заедно со други странци. На некои им беше дозволено да се вратат дома.
  Нападот е потсетник дека терористичката група останува моќна закана – а исто така и дека руските безбедносни служби, преокупирани со војната во Украина, можеби ги занемариле предупредувањата иако Кремљ продолжува да се бори во Сирија.

  Мета – обемниот изложбен комплекс во Москва, не е ни приближно безбеден како екстремно високо безбедносното опкружување во центарот на градот каде што се наоѓаат Кремљ и владините канцеларии. Но, тоа е едно од најголемите и најпознатите места во градот.

  Веќе се поставуваат прашања за неуспехот на ФСБ да ја заштити областа, но и генерално слабата реакција на терористичкиот напад.
  Како може некој со масивно оружје незабележано да влезе во салата, а потоа да побегне, се двете најголеми прашања.

  Сосема новиот, сеопфатен систем за препознавање лица низ Москва, широко користен за идентификување на опозициските демонстранти, исто така не успеа да го спречи нападот во петокот. А на властите им требаше час и половина да распоредат специјални сили на локацијата во московското предградие Красногорск поради големиот сообраќаен метеж.

  Нападот во петокот „ја покажа целосната немоќ“ на руските специјални служби, националната гарда и целиот систем за спроведување на законот, истакна за Ал Џезира, Николај Митрохин, научен соработник на германскиот универзитет во Бремен.

  – Каде се хеликоптерите за брзо распоредување на критичните места во Москва? Каде се вооружените возила? Каде се овие напумпани тешки момци од (промо) видеата? Знаеме каде се – тие се изгорени со своите возила на патиштата во регионот на Киев, седат во подземни дупки во близина на Доњецк или патролираат во регионот Луганск… не таму каде што е вистинската опасност, но лудиот претседател таму решил да води војна – рече Митрохин.

  Советникот на началникот на кабинетот на украинскиот претседател Михаил Подољак, отфрлајќи ја украинската вмешаност во нападот, истакнува дека група вооружени мажи влегле во „Крокус сити хол“, место со голема концентрација на луѓе, без никакви контроли и дека оваа група, како што истакна, пукала во луѓе повеќе од час и половина без интервенција на органите на редот.

  Подољак напиша и дека целата група терористи потоа мирно го напуштила местото и се упатила во правец на линијата на фронтот. Веста за апсењето на осомничените дојде речиси 12 часа по нападот.

  Американската амбасада во Москва пред две недели ги предупреди своите граѓани да се држат настрана од големи јавни собири поради можна терористичка закана. Слични предупредувања упатија и други дипломатски претставништва во Москва, но руските безбедносни служби очигледно не ги сфатиле сериозно овие предупредувања и им се случи трагедија.

  Руски безбедносни служби, терористички напад, Русија, Москва, предупредување

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img