More

  Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

  - Advertisement -

  Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

  Прво извикуваа „предавство, предавство“, „Косово е срцето на Србија“, а потоа отишле на местото каде што седел претседателот.

  Во исто време, членовите на владата станаа, па и тие отидоа до масата на претседателот. Во оваа тепачка, која траеше околу 15 минути, во салата влезе и собраниското обезбедување.

  Да потсетиме, додека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, влезе во Собранието за да го претстави столбот на идната политика на земјата и планот за најважните прашања, а дел од опозицијата, наложена од руските разузнавачки служби, изврши невиден настап кој се граничи со скандал во критичен и важен момент за државата, меѓу другите навреди извикуваа кон претседателот Вучиќ – „предавник“, „го продаде Косово“…

   

   

  Од друга страна, мнозинството го поздрави со долги аплаузи и овации, како единствен претседател во историјата на Србија кој дојде на расправата за Косово во Собранието.

  „За мене Уставот на Србија е Свето Писмо, знам што треба да правам! Помеѓу Вучиќ на власт и Србија ќе ја изберам Србија – порача претседателот Александар Вучиќ од собраниската говорница од каде денеска пред пратениците го презентираше Извештајот за преговарачкиот процес со привремените институции на самоуправа во Приштина.

  Во своето излагање тој во 10 точки го претстави столбот на нашата идна политика и потсети дека и денес ќе се бори за Србија како и во изминатите 11 години. Тој истакна дека не смее да го открие француско-германскиот план, туку дека ќе го претстави најлошото што ќе следи за Србија и дека нема ништо да крие. Тој ги наведе трите работи кои не условуваат, но и повтори дека ништо не потпишал, ниту парафирал.

  На опозицијата и порача: „Не се кријам, не изневерувам, многу сум вреден, особено кога е во прашање Косово: Одговорот на претседателот до опозицијата“.

  – Сериозноста во пристапот е нешто што се зема здраво за готово, децибелите и тоа што некој ќе вика не го менува значењето и содржината на изговорените зборови, туку суштината на тоа што некој го кажал. Имам порака за Бошњаците и другите , мора заедно да ја зачуваме Србија и мирот, за земјата да оди напред, ако е можно. Турците официјално не поразија само два пати, се останато беа битките на нашите великани кои ја расцепија Србија. Ние сакаме и ќе продолжиме да работиме понатаму во иднина немам проблем за сите што сакаат да го видат планот, кажав каде се проблемите, има и добри работи што не ги спомнав, можете да дојдете да видите. Не можам да го објавам, кога тие кажи ми дека можам, ќе направам – рече Вучиќ.

  Пратениците се повлекоа од просторот околу говорницата по инцидентот, но вербалното препукување продолжи. Голем број од опозициските пратеници го држеа Деловникот во рака и скандираа „Не го даваме Косово“, пришто користеа свирчиња.

   

   

  Поранешниот претседател на Србија Борис Тадиќ денеска соопшти дека не ја исклучува можноста „скандалот“ во републичкиот парламент да го договориле претседателот Александар Вучиќ и дел од опозицијата, пренесе Бета.

  – Ова е толку бизарно што не ја исклучувам можноста овој скандал во парламентот да е договорен меѓу Вучиќ и дел од опозицијата, бидејќи и за двајцата медиумските настапи и личниот рејтинг се над угледот и интересите на Србија – објави Тадиќ на Твитер.

  Тој го обвини претседателот на Собранието, Слободан Орлиќ, дека „бесрамно“ ја обвинува опозицијата за напади додека „Пратениците на СНС пцујат и физички им се закануваат на пратениците од опозицијата“.

  Овие слики од собранието се сведоштво дека оваа власт ги уништи темелите на нашето општество, а не само на институција како собранието… Скандалозно однесување на претседателот на Србија, најголемиот дел од власта и најголемиот дел од опозицијата!

  Тадиќ потсети дека Вучиќ пред неколку дена изјавил дека ќе ги спроведе принципите на француско-германскиот предлог за решавање на косовското прашање.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img