More

  Таравари ја уби надежта во СДСМ И ДУИ,Алијанса на Албанците оди во коалиција со опозициските албански партии

  spot_img

  Лидерот на Алијансата на Албанците Арбен Таравари попладнево на Фејсбук најави дека од Собранието на неговата партија ќе побара да влезат во коалиција со партиите на Албанците кои се во опозиција.

  „Граѓанинот бара Промена! Народот бара политички систем ослободен од корупциската епидемија, која стана најголема пречка за благосостојбата и развојот на Албанците во Северна Македонија. Како претседател на Алијансата за Албанците, јавно го повикувам партиското Собрание да ме поддржи на ова патување и заедно, да го поздравиме овој процес кој го нарекувам Голема и долго чекана промена!“, напиша Таравари.

  Тој е сигурен дека членството ќе го поддржи.

  „Безрезервно верувам во моите сопартијци и во нашата заедничка визија и ја барам нивната нивната доверба Алијансата на Албанците да влезе во изборната трка заедно со албанската опозиција и заедно да направиме најдобро за државата“, напиша Таравари на Фејсбук.

  Тој најави дека оваа коалиција ќе испише историја со тоа што ДУИ по подолго време ќе падне од власт.

  „Многумина читаат историја, но ретко имаат шанса да пишуваат историја. Денеска ја имаме оваа шанса веднаш. Ајде да бидеме оние што испишуваат историја“, пишува Таравари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img