More

  TAG

  Зеленски

  Зеленски, пред почетокот на дводневниот самит Украина-Југоисточна Европа, што денеска почна во Тирана, на посебна средба го одликува премиерот Еди Рама со орден „Принц...

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски, пред почетокот на дводневниот самит Украина-Југоисточна Европа, што денеска почна во Тирана, на посебна средба го одликува премиерот Еди Рама...

  Како изгледаат бункерите каде Зеленски и Путин се кријат од војната?

  Уште од почетокот на руската инвазија на Украина, многу се зборува за бункерот што украинскиот претседател Володимир Зеленски го користеше за да се заштити...

  Зеленски: Ќе го браниме Бахмут, но не по секоја цена

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина продолжува да го брани Бахмут, град во источниот регион Доњецк кој Русите очајно се обидуваат да го...

  Зеленски бара ракети и авиони заедно со тенковите

  Низ цела Украина утрово е прогласена воздушна тревога, а во некои региони е исклучена струјата поради страв од напади. Во текот на ноќта над Киев...

  Зеленски: Бројот на загинати во рускиот ракетен напад врз Дњепар се зголеми на 30 лица

  Бројот на загинати во рускиот ракетен напад врз Дњепар се зголеми на 30 лица, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој во видео-обраќање рече дека засега е непозната...

  Јаки експлозии кај Мелитопол: Зеленски ја откри украинската формула за мир

  Војната во Украина влезе во 270-от ден. Претседателот Зеленски потврди дека Русите користеле повеќе од 4.700 проектили во Украина од почетокот на војната. Во близина...

  Зеленски имаше сообраќајна несреќа во Киев

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски имаше сообраќајна несреќа во Киев, информираше неговиот портпарол Сергиј Никифоров рано изутринава, јави ДПА. Како што појасни Никифоров, возило се судрило...

  Зеленски побара „пропагандните“ радиодифузери да не останат на европско тло

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска ја повика Европска Унија да ги забрани сите руски државни телевизиски канали и „пропагандисти“. Зеленски,преку видеообраќање на Конференцијата Форум...

  Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата: Oднесувањето на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер е одвратно

  Претседателот на Украина Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата изјави дека однесувањето на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер е одвратно. Зеленски ја коментираше...

  Зеленски: Прекин на огнот без враќање на териториите е лоша идеја

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за „Вол стрит џурнл“ изјави дека прекин на огнот со Русија без ослободување на окупираните територии само...

  Latest news