More

  TAG

  Битиќи

  Битиќи: Ставот на Владата околу укинувањето на двете одредби за висината на платите на јавните функционери е јасен

  Ставот на Владата околу укинувањето на двете одредби за висината на платите на јавните функционери е јасен – Владата има дадено негативно мислење, испратено...

  Вицепремиерот Битиќи ветува „леб по пристојни цени“

  Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска најави дека доколку е потребно, можно е да се активираат стоковните резерви. Според Битиќи, леб ќе има...

  Според Битиќи со Отворен Балкан сѐ полесно се надминуваат недостатоците

  Целта на Отворен Балкан е сите нас да не носи напред кон развој, интеграција, конкурентност наспроти меѓусебна конкуренција, слобода на движење на 4-те слободи...

  Битиќи: Новите мерки на владата за ублажување на ценоцвниот шок ќе бидат насочени кон најранливите категории граѓани

  Новите мерки на владата за ублажување на ценоцвниот шок ќе бидат насочени кон најранливите категории граѓани и ќе бидат донесени веднаш по усвојување на...

  Битиќи: Компаниите кои ги зголемија цените изминативе денови ќе се соочат со соодветен одговор од државните институции

  Компаниите кои ги зголемија цените изминативе денови ќе се соочат со соодветен одговор од државните институции, бидејќи нивното однесување во изминати три дена е...

  Битиќи и Лорковски: Северна Македонија останува посветена на европскиот план за диверзификација и праведна транзиција од фосилни кон обновливи извори на енергија

  Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи оствари средба со директорот на Секретаријатот на Енергетската заедница, Артур Лорковски. На...

  Битиќи: Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства

  Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања...

  Битиќи: До 2026 година, минималната плата ќе биде 22.000 денари само со усогласување, без никакво интервенирање

  До 2026 година, минималната плата ќе биде 22.000 денари само со усогласување, без никакво интервенирање, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во...

  Вицепремиерот Битиќи за Утрински Брифинг – Вчера сите постигнавме голем успех, најважно е што обезбедивме системско решение за достоинствена минимална плата, која нема да...

  „Мислам дека вчерашниот да кажам успех на сите социјални партнери е за поздравување. Се случува прв пат, мислам во поновата историја на нашата држава,...

  Latest news