More

  Светот се подготвува за одговорот на Израел: „Ние сме на работ на карпа“

  spot_img

  Повици за воздржаност пристигнуваат од целиот свет и покрај ветувањето на Израел дека ќе одговори на нападот на Иран.

  Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви рече: „Ова лансирање на толку многу ракети, крстаречки ракети и беспилотни летала на израелска територија ќе има одговор“.

  Иранскиот ракетен и беспилотен напад во текот на викендот беше одмазда за смртоносниот израелски напад врз иранскиот конзулат во Дамаск, Сирија, на 1 април.

  Воениот кабинет на Израел на состанокот во понеделникот разговараше за низа опции, со цел да одговори на Иран, но без да предизвика глобална војна, објави вчера израелскиот Канал 12.

  „Ние сме на работ на карпа и мораме да се оддалечиме“, изјави високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, за шпанското радио Онда Серо, додавајќи: „Мораме да ги ставиме кочниците и да ставиме тоа обратно“.

  Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и британскиот министер за надворешни работи Лорд Камерон упатија слични апели. Вашингтон и генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, исто така повикаа на воздржаност.

  Русија се воздржува од јавно критикување на својот сојузник Иран, но и повика на воздржаност како одговор, пишува Sky News.

  Кина рече дека верува дека Иран може „добро да се справи со ситуацијата и да го поштеди регионот од понатамошни превирања“, истовремено чувајќи го својот суверенитет.

  Италија, која во моментов претседава со Г7, рече дека е отворена за нови санкции кон Иран и предложи какви било нови мерки да бидат насочени кон поединци.

  За потсетување, Иран ќе одговори на какви било активности против неговите интереси, изјави претседателот Ебрахим Раиси, како што јави агенцијата ИСНА, еден ден откако Израел предупреди дека ќе одговори на нападот извршен од Техеран минатиот викенд со беспилотни летала и проектили.

  Израел бара посилни санкции против Иран
  Министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац, во вторникот изјави дека ги повикува земјите да воведат санкции за иранската ракетна програма и да ја назначат нејзината Револуционерна гарда како терористичка организација по првиот директен напад на Иран врз Израел.

  „Покрај воениот одговор на лансирањето проектили и беспилотни летала, јас водам дипломатски напад врз Иран“, рече Кац во објава на социјалните мрежи.

  Кац додаде дека испратил писма до 32 земји и разговарал со многу колеги, барајќи од нив „да воведат санкции за ракетниот проект на Иран и да ја прогласат Револуционерната гарда за терористичка организација, како начин да се запре и ослабне Иран“.

  „Мораме да го запреме Иран сега, пред да биде предоцна“, вели Кац.

  Израел соопшти дека ќе одговори на иранскиот ракетен и напад со беспилотни летала во текот на викендот, и покрај повиците од сојузниците за воздржаност за да се избегне ескалација на блискоисточниот конфликт.

  Групата Г7 од седумте индустриски најразвиени земји веќе работи на пакет координирани мерки против Иран, објави британскиот премиер Риши Сунак.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img