More

  Страшни сцени од торнадото, оставајќи пустош зад себе! Меѓу загинатите има и дете

  spot_img

  Шест лица загинаа, а десетици се повредени откако торнада го погодија Нешвил и градот Кларксвил, Тенеси во текот на вечерта, соопштија официјални лица.

  Меѓу загинатите во Кларксвил се двајца возрасни и едно дете, изјави во соопштението Мишел Њуел, портпарол на округот Монтгомери, каде што се наоѓа градот.

  Други 23 лица од Кларксвил беа пренесени во болници, рече таа.

  Канцеларијата за управување со вонредни состојби во Нешвил соопшти дека три лица загинале и во северната заедница на градот долж Несбит Лејн. Тој пријавил „сериозна штета“ во областа и побарал од жителите да ја избегнуваат, како и дека се урнати далноводи.

  Тринаесет лица се повредени во уривањето на црквата на околу 14 километри северно од центарот на Нешвил и се стабилизирани откако биле пренесени во болници, соопшти канцеларијата.

  Канцеларијата соопшти дека било околу 16 часот. Радарот на Националната метеоролошка служба сугерираше дека „големо и исклучително опасно торнадо“ се врти на околу 30 милји западно од Нешвил и се движело кон исток со 40 милји на час.

  „Ова се сметаше за особено опасна ситуација“, се вели во извештајот.

  Градоначалникот на Нешвил, Фреди О’Конел, прогласи вонредна состојба доцна во саботата и ги повика луѓето да се држат настрана од областите со значителна штета, вклучително и заедницата Медисон, „најтешко погодената“ област, се вели во соопштението.

  На декларацијата и претходеше изјава на градоначалникот на Кларксвил Џо Питс, кој исто така ја донесе одлуката во 21 часот да има полициски час во сабота и недела „за здравјето, безбедноста и благосостојбата на заедницата“, рече тој во посебна изјава.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img