More

  Стилистот советува кои чевли и облека не треба да ги носат жените над 40 години

  spot_img

  Стилистката и модна инфлуенсерка Хедер Андерсон се фокусира на модата за жени над 40 години на нејзиниот блог и канал на YouTube наречени So Heather. Нејзиното видео за облека и чевли кои жените над 40 години не треба да ги носат стана вирално на социјалните мрежи и доби различни коментари.

  Некои сметаат дека нејзиниот совет е всушност добар и има смисла, додека други сметаат дека на жените повеќе не треба да им се кажува што смеат или што не можат да носат, пренесува Зафодна.хр.

  Хедер на почетокот се оградува од нејзиното право и вели дека модата е пред сè забава и дека тоа се само нејзини предлози што им ги дава на своите клиенти, но и совети што таа самата ги следи при дизајнирање на сопствените модни изданија. Прочитајте го нејзиниот совет подолу.

  Прекратки панталони во комбинација со чизми до глужд
  Шетав во Далас пред некој ден и видов една симпатична жена облечена во фармерки во комбинација со чизми до глужд, но помеѓу фармерките и чизмите до глужд имаше околу пет до седум инчи кожа. Ја скратува фигурата. Нозете ќе ви изгледаат пократки, ќе изгледате пократки, нема да изгледате повисоки и послаби. Ова е нешто што сакате да го избегнете, вели Хедер и советува да изберете панталони кои допираат до глуждовите и во кои кожата не се гледа, бидејќи визуелно ја издолжуваат фигурата.

  Високи потпетици во кои не можете да одите
  Хедер објаснува дека во нејзините 20-ти и 30-ти години сакала да носи потпетици од 12 сантиметри, но се откажала од нив по 40-тиот роденден бидејќи едноставно повеќе не и било удобно. Сега таа носи штикла од максимум 7,5 сантиметри во текот на денот, а моделите од 10 сантиметри ги остава за некои специјални вечерни прилики и ретко ги носи. Тој смета дека не треба да носиме штикли кои не ни се удобни и во кои не знаеме да одиме.

  Премногу големи парчиња во една комбинација
  Жените го прават тоа затоа што мислат: имам стомак, малку дополнителна тежина во пределот на половината. Како што старееме, тоа се случува и тоа е во ред, но носењето голема облека за која мислите дека ги кријат тие области, многу голема облека, пливање во голема облека – тоа не е одговорот. Ова ќе направи да изгледате уште поголеми отколку што сте всушност и постари. Изберете едно преголемо парче по комбинација, а сè друго нека биде прилагодено на вашата големина, според Хедер.

  Премногу искинати фармерки
  Не ме сфаќајте погрешно. Сакам искинати фармерки. Наскоро ќе наполнам 49 години и уште ќе ги носам, веројатно во 50-ти и 60-ти, но фармерки премногу искинати, по целата нога – не ги носете, вели стилистката, а наместо такви модели таа советува да носите минимално искинати фармерки.

  Фустани кои се и многу кратки и тесни
  Хедер вели дека нашите кратки фустани треба да станат малку пошироки како што старееме бидејќи тоа повеќе ја додворува фигурата. Фустанот, кој е и краток и тесен, би го надоградила со капут и високи чизми, бидејќи смета дека повеќе и одговара на нејзините години.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img