More

  Стелт омикрон сојот се шири низ светот

  spot_img

  Стелт омикрон сојот се шири низ светот, а според информациите кои ни доаѓаат од некои земји, тој е и до два пати позаразен од оригиналната варијанта на омикрон.

  Експертите открија дека сѐ уште е рано да се зборува за оваа подваријанта на вирусот, бидејќи малку се знае за него, а многумина се прашуваат колку е опасен и како изгледаат неговите симптоми.

  Иако експертите сè уште ги проучуваат ефектите на стелт омикрон сојот, новиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека „BA.2“ се разликува од претходните мутации поради неговата клеточна структура.

  Се сметаше дека симптомите се слични на претходната подваријанта, но сега е откриено дека еден од најчестите симптоми на стелт омикрон сојот е  вртоглавицата.

  Друг вообичаен симптом кој се јавува доста рано е замор. Д-р Анџелик Коце, претседател на Јужноафриканската медицинска асоцијација, која првпат ги предупреди властите за омикрон во ноември минатата година, рече дека заморот со болки во мускулите може да биде меѓу раните знаци на оваа варијанта.

  Кои се вообичаените симптоми?

  Симптомите на стелт омикрон се опишани како речиси идентични со оние во оригиналната варијанта: суво болно грло, кивање, благи болки во мускулите и замор.

  Невообичаени знаци вклучуваат несвестица, конгестија, магла во мозокот, осип на кожата, конјунктивитис, гадење или повраќање.

  Додека „BA.2“ сѐ уште е под истрага, научниците од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) издадоа предупредување за оригиналниот омикрон, барајќи од луѓето да внимаваат на бледата, сива или сина кожа, усни или нокти. Ова може да укажува на ниско ниво на кислород во крвта и да побараат итна медицинска помош.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img