More

  Срамниот молк на Надал и Федерер за Новак, Алкараз им држи лекција

  spot_img

  Шпанецот Карлос Алкараз му честиташе на Новак Ѓоковиќ по освојувањето на четвртиот УС Опен и 24 Грен слем трофеј во кариерата.

  Младиот тенисер не успеа на теренот да покаже дека моментално е во најдобра форма, имаше низа падови, но им одржа лекција на Рафаел Надал и Роџер Федерер.

  Ѓоковиќ со освојувањето на 24 слем го потврди она што веќе го знаеме, тој е најголемиот на сите времиња. Го израмни рекордот на Маргарет Корт, која има и 24 титули, а Надал и Федерер се однесуваат како ништо да не било, не се ни удостоија да му честитаат на Србинот за уште едно достигнување.

  Откако Ѓоковиќ го совлада Медведев во финалето на УС Опен, Алкараз му ја честиташе новата титула на српскиот тенисер. Сигурно не му беше лесно, бидејќи не само што не успеа да го одбрани трофејот, туку остана и без првото место на АТП листата, но тоа не го спречи да му честита на најдобриот.

  Да потсетиме, споменатиот двоец Надал – Федерер од срце му честиташе на Алкараз за освојувањето на Вимблдон, а сите се сеќаваат дека Швајцарецот му честиташе на Рафа на Австралија Опен во минатата година, кога Шпанецот ја освои тогаш рекордната 21 Гренд слем титула. И сега…Србинот има 24. Не само што и двајцата се љубоморни на успехот на Ноле, туку не им е гајле кој од нив двајцата ќе биде подобар, се додека Новак не е подобар од двајцата, туку. .. тој е подобар од нив !

  Навивачите не го пропуштија потегот на Роџер Федерер кој по женското финале и честиташе на Коко Гоф на која и посвети објава со заедничка фотографија.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img