More

  Спасувачки тимови тргнаа кон местото на несреќата

  spot_img

  Хеликоптерот со иранскиот претседател Ебрахим Раиси доживеа „тешко слетување“ во неделата, објави иранската државна телевизија, без веднаш да даде детали.

  Раиси отпатува во иранската провинција Источен Азербејџан. Државната телевизија соопшти дека инцидентот се случил во близина на Џолфа, град на границата со Азербејџан, на околу 600 километри северозападно од иранската престолнина Техеран, а спасувачите биле отежнати од силниот ветер и дождот.

  Сè уште нема официјална информација за тоа во каква состојба е Раиси.

  Раиси беше во Азербејџан во неделата рано наутро на отворањето на браната со претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев.

  Иранската државната новинска агенција ИРНА објави дека хеликоптерот „паднал во несреќа во општата област Варзеган“ во провинцијата Источен Азербејџан, а покрај Раиси, во хеликоптерот имало уште неколку официјални лица, меѓу кои и министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан.

  Тешките временски услови и густата магла ги отежнаа напорите на спасувачките тимови, соопшти иранската државна телевизија.

  Браната е трета брана изградена од двете нации на реката Арас. Иран управува со различни хеликоптери во земјата, но меѓународните санкции го отежнуваат набавувањето на делови за нив. Иранската воена воздушна флота, исто така, во голема мера датира од пред Исламската револуција во 1979 година.

  Раиси (63) е радикал кој претходно го водеше судството во земјата. Раиси победи на претседателските избори во Иран во 2021 година, на гласање во кое беше забележан најмал одѕив во историјата на Исламската Република.

  Раиси беше санкциониран од САД делумно поради неговата вмешаност во масовната егзекуција на илјадници политички затвореници во 1988 година на крајот на крвавата иранско-ирачка војна.

  Под Раиси, Иран сега збогатува ураниум до нивоа што се блиску до нивоа на оружје и ги попречува меѓународните инспекции.

  Иран ја вооружи Русија во нејзината војна против Украина , како и изврши масовен напад со беспилотни летала и ракети врз Израел во време на неговата војна против Хамас во Појасот Газа.

  Исто така, тој продолжи да ги вооружува прокси групите на Блискиот Исток, како што се јеменските бунтовници Хути и либанскиот Хезболах.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img