More

  Совети како вашиот резервоар за гориво да трае подолго

  spot_img

  Цените на горивата се распаѓаат со месеци, а експертите за жал не гледаат дека поскапувањето може да се запре. „Со оглед на тоа што цените на горивото растат со брзо темпо, важно е не само да се купува по најниски цени, туку и да се внимава како возите за да бидете што е можно поефикасни“, вели експертот за буџет Андреа Вороч.

  Вороч и други експерти наведоа неколку совети кои можат да ви помогнат да ја подобрите економичноста на вашиот автомобил и кои ќе помогнат резервоарот за гориво да трае подолго.

  Внимавајте на вашата брзина
  „Следете го ограничувањето на брзината и ќе заштедите многу на гориво“, советува Вејн Гердес, основач на CleanMPG.com. Ако возите пребрзо, прво ќе треба да отидете на бензинска пумпа и да наполните гориво.

  „Потрошувачката на гориво достигнува максимум на околу 80 километри кај повеќето автомобили, а потоа се намалува како што се зголемува брзината“, рече Елен Едмондс, менаџер за односи со јавноста на ААА. Таа додава дека намалувањето на брзината за 10-15 km/h може да ја зголеми заштедата на гориво за дури 14%.

  Не возете кога не ви треба
  Вејн Гердес, основач на CleanMPG.com, вели дека мотото е да се живее така што не се вози кога тоа не е потребно. Тој исто така предлага почести прошетки и возење со јавен превоз доколку живеете во град кој ја има таа опција.

  „Најдобар начин да се намали потрошувачката на гориво е да се вози помалку“, вели Вороч, додавајќи дека можете да се обидете да најдете некој со кој ќе можете да го споделите возењето.

  Планира однапред
  Малку однапред планирање може многу да помогне кога станува збор за економичноста на горивото. Ова значи однапред да ја погледнете патеката што ќе ја возите.

  „Избегнувајте ги најпрометните времиња. Комбинирајте задачи – правете повеќе задачи одеднаш, вклучително и банкарство, пазарење итн.“, вели Едмондс.

  Неактивен
  Примамливо е да го држите автомобилот вклучен кога не се движите, особено во зима, но Едмондс советува да не го правите тоа.

  „Автомобилскиот мотор троши четвртина до половина галон гориво на час во празен од, но на топол мотор му требаат само околу 10 секунди гориво за да се рестартира“, рече Едмондс, наведувајќи дека треба да го исклучите моторот ако сте запрени повеќе. од една минута.

  Обрнете внимание на забрзувањето и забавувањето
  Вороч наведува дека пребрзото забрзување троши гориво. Гердес забележа дека непреченото возење и малото забрзување и забавување се подобри и за вашите гуми, пишува Huff пост.

  „Кога забрзувате и нагло сопирате, тоа влијае и на гумите, но ако сте нежни, гумите ќе траат многу подолго“, вели тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img