More

  Сообраќајот во Германија се уште е во хаос, Хрват заглавен на автопат: „Ова не сум го доживеал во животот“

  spot_img

  Обилните снежни врнежи и замрзнатите услови го прекинаа воздушниот, патниот и железничкиот сообраќај во Германија втор ден по ред.

  Повеќе од 300 од 1.000 планирани пристигнувања и полетувања беа откажани утринава на аеродромот во Франкфурт, изјави портпаролот.

  Возовите за Париз и влезните возови од француската престолнина повторно се откажани, соопшти Германските железници – Дојче Бан (ДБ). Прекини во сообраќајот може да се очекуваат и на другите правци поради временските неприлики, додава Д.Б.

  Имаше голем сообраќаен метеж на автопатите во централна Германија, а ќе бидат потребни неколку часа за да се расчистат патиштата, предупреди полицијата и побара од луѓето да не патуваат освен ако е апсолутно неопходно.

  Црвениот крст им доставуваше ќебиња и топли пијалоци на возачите кои во средата беа заглавени во долги редици.

  Германската метеоролошка служба предупреди дека во текот на денот се очекуваат нови врнежи од снег. Во некои делови од јужна Германија се очекуваат околу 15 сантиметри нов снег и можна појава на грмежи.

  Колони од неколку километри
  Портпаролот на полицијата изјави дека во моментов има задржувања од неколку километри на сите автопатишта, пишува Билд.

  „Поради запрените камиони, автомобилите понекогаш може да поминат, но всушност сè уште е малку хаотично“, рече портпаролот на полицијата во Келн.

  Според полицијата, имало дури и сообраќаен метеж од околу 50 километри на југ А61 помеѓу Емелсхаузен и Круфт.

  Автопатот А61 е затворен во двете насоки во Рајнбелен. На неа има цела ледена покривка“, рекол портпаролот на полицијата. Поради лизгавите услови немало движење во сообраќајот, особено за товарни возила, пишува полицијата. Таа ги замоли камионџиите да возат до следната станица за одмор.

  Времето предизвика хаос и на другите автопати во покраината Рајнланд-Пфалц. Според полицијата, на А63 меѓу Алзеј и Кајзерслаутерн имало цврста снежна покривка. Се расипале неколку возила, заглавиле камиони.

  Прецизен список на затворени места во утринските часови не беше можен поради големиот број пријавени ситуации. Возачите ќе продолжат да се снабдуваат со пијалоци од германскиот Црвен крст. Дополнително, на лице место ќе има техничка помош за повлекување или туркање на камионите.

  „Тука сме 16 часа, немаме повеќе храна и вода“
  „Од вчера околу 16 часот стоиме на место. Немаме веќе храна или вода, ова не сум го доживеал во животот. Според она што ни го кажаа пожарникарите кога ни донесоа чај, ќе бидеме таму до утре“, рекол Хрватот кој се враќа во Хрватска, а е во автомобилот со својот брат, за 24 часа.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img