More

  Сите знаат за киселото млеко: Кои се другите ефективни домашни лекови за вашата кожа кога ќе изгорите од сонце

  spot_img

  Иако добро знаеме дека кремите со заштитен фактор се задолжителни и дека сонцето треба да се избегнува кога е најсилно, се случува понекогаш да изгориме. Без разлика дали сте во град или на плажа, постојат некои домашни лекови кои ќе ја смират вашата кожа и ќе помогнат да се регенерира побрзо.

  Ладна вода
  Изгорениците од сонце во основа се воспаление на кожата. Еден од најлесните начини за негово лекување е ладење на погодената област. Ефикасен начин да им помогнете на изгорениците веднаш, дури и додека сте уште надвор, е да скокнете во водата, без разлика дали тоа е море, езеро или поток. Бидете внимателни со базените, бидејќи хлорираната вода може дополнително да ја иритира кожата.

  Треба да се избегнува и директно нанесување на мраз. Иако може да изгледа привлечно кога вашата кожа гори, всушност може да предизвика уште поголема штета на вашата исклучително чувствителна кожа изгорена од сонце.

  Може да се обидете да се натопите во када за да ја изладите и смирите кожата.

  Сода бикарбона и овес
  Во када полна со ладна вода ставете неколку лажици сода бикарбона, останете во кадата околу 20 минути и вашата кожа ќе се смири. Додавањето шолја овес во бањата исто така ја смирува иритацијата и и помага на кожата да ја задржи природната влажност.

  Не ја тријте кожата ниту во бањата ниту додека излегувате, само нежно тапкајте со крпа.

  Алое вера
  Ако немате алое вера во вашата куќа, би било добра идеја да земете малку. Гелот кој се наоѓа во ова сочно растение се користи со векови за различни заболувања, од стомачни до инфекции на бубрезите.

  Раскинувањето на парче растението и нанесувањето на гелот директно на кожата обезбедува моментално, смирувачко ослободување од изгореници од сонце. Ако не можете да го најдете растението, пробајте гел кој содржи 100 проценти алое вера, кој можете да го најдете во повеќето аптеки.

  Чај од камилица
  Чајот од камилица може да го смири вашиот дух, но може да ја смири и кожата изгорена од сонце. Сварете го чајот како и обично и оставете го да се излади. Кога ќе биде готов, натопете го во крпа и нанесете го на погодената област.

  Ако сте алергични на полен, не треба да го користите овој третман, бидејќи може да предизвика алергиска реакција на вашата кожа.

  Носете широка облека
  Додека вашата кожа сама се поправа, задолжително носете облека што не се лепи за вашата кожа. Вашата кожа е најголемиот орган на вашето тело, па затоа е најдобро да и дадете простор да дише додека лечи од траумата наречена изгореници.

  Природните влакна, како што се памукот или бамбусот, се најдобри преливи за изгореници.

  Пијте многу вода
  Со оглед на тоа што вашата кожа се бори против оштетувањето на сонцето, и треба влажноста што ја изгубила додека е на сонце.

  Ако веќе не пиете осум чаши вода дневно, непријатната изгореница треба да биде доволна причина за почеток.

  Не заборавајте за хидратантен крем
  Една од најважните работи што можете да ги направите за да го спречите лупењето на кожата, или барем да го минимизирате, е редовно да нанесувате хидратантна крема на погодените области.

  Користете навлажнувач без мирис и боја (за чувствителна кожа) за да ја минимизирате иритацијата.

  Ако изгорениците се премногу болни, можете да земете ибупрофен. Треба да го прикриете и следниот пат кога ќе излезете надвор, така што изгорениците не се изложени на уште повеќе сонце. Не заборавајте да го повикате вашиот лекар ако изгорениците од сонце предизвикуваат треска или ако покажувате знаци на дехидрација.

  Запомнете, најлесниот начин за лекување на изгореници е да ги избегнете.

  Кисело или слатко млеко
  Веројатно најпознатиот и најстар народен лек за изгореници од сонце е млекото, без разлика дали е кисело или слатко. Се смета и за еден од најефикасните начини за намалување на црвенилото после сончање, а неговата тајна е во тоа што млечните протеини создаваат заштитен слој на иритираната кожа, кој во исто време ја лади.

  Разговор
  Прашокот или талкот е исто така многу ефикасен начин за намалување на црвенилото, без разлика дали е фармацевтски (без мирис) или козметички. Попрактично е од млекото бидејќи е полесно за „носење“, а најдобро е да го користите пред спиење.

  Иритираната кожа, на пример на рамената и грбот, треба добро да се „испудра“ со талк, а потоа да се облече широка кошула за спиење. На кошулата ќе остане одредена количина, па ќе ја лади кожата во текот на целата ноќ. Во повеќето случаи, може целосно да го елиминира црвенилото за една ноќ.

  Талкот обично се доживува како нешто што ја суши кожата (главно поради дезодорансите што го содржат), но всушност е исклучително мрсен и хидратантен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img