More

  Силно невреме ги зафати повеќе градови во Словенија, прогласен портокалов аларм

  spot_img

  Арсо наведува дека невремето ќе трае целово попладне и вечер, а прогласен е и портокалов аларм.

  Невремето со град што се движеше од Постојна преку Иванчна Горица и Ново Место сега слабее, додава Арсо. Најсилниот удар на ветерот е измерен во Нови Место, а тој изнесувал 63 километри на час.

  Едниот крак на невремето се поместил од Лешац, кај Радовљица и Љубљана кон североисток и го погодил подрачјето на Велење, каде што се забележани 28 мм дожд. Во Мозирје за 30 минути се забележани 26 мм врнежи, а во Рогла 21 мм.

  „Се формираат нови бури и најверојатно вака ќе биде цело попладне“, предупредува Арсо.

  Пожарникарите веќе излегоа да интервенираат во Велење и Шмартно об Пака.

  Во Церкно ветерот соборил поголем број дрвја, а едно од нив паднало врз станбена зграда. Во Камник поплавени се куќи и камп.

  Нови бури се формираат на северот на Италија и се движат кон североисток. Арсо предупредува и на зголемување на поројните водотеци.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img