More

  Силјановска Давкова го испрати поранешниот претседател

  spot_img

  Досегашниот претседател Стево Пендаровски си замина од вилата „Водно“. Како што е редот го испрати новата претседателка Гордана Силјановска Давкова.

  Воедно ова беше и последниот работен ден на Пендаровски. Во наредните пет години на чело на дражавата ќе биде Силјановска Давкова.

  На официјална церемонија со највисоки државни и воени почести денеска во Кабинетот на претседателот, претседателката Гордана Силјановска Давкова ја презеде функцијата Претседател.

  По официјалната церемонија на примопредавање на функцијата Претседател, македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова оствари тет-а-тет средба со поранешниот претседател Стево Пендаровски и ги поздрави вработените во Кабинетот на претседателот.

  На средбата Пендаровски ѝ честита на претседателката Силјановска Давкова за победата на претседателските избори и ѝ посака успех во извршување на функцијата.

  Двајцата соговорници го поздравија спроведениот изборен процес посочувајќи дека изборите беа израз на волјата на македонската јавност и ја демонстрираа демократската зрелост на нашата држава.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img