More

  Силен земјотрес во Тајван: најмалку 9 загинати, 800 повредени, 50 лица исчезнати

  spot_img

  Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер го погоди Тајван рано утринава. Се зголемува бројот на загинати и повредени, тоа е најсилниот земјотрес во последните 25 години. Според последните податоци, тој однел девет животи, повеќе од 800 луѓе се повредени, а уште 50 се водат како исчезнати. Тамошните сеизмолозите предупредуваат дека во наредните денови може да има уште потреси слични на утрото.

  Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени го погоди Тајван околу 8 часот со епицентар во морето на 18 километри јужно од градот Хуалиен и на длабочина од 34,8 километри. Главниот земјотрес беше проследен со повеќе од сто последователни потреси.

  Според последните податоци, девет лица загинале, повеќе од 800 луѓе се повредени, а 77 луѓе останале заробени во згради, јавува Ројтерс. Уште 50 лица кои биле во два автобуса на пат кон националниот парк во близина на епицентарот се уште се водат како исчезнати. Сите жртви се од округот Хуалиен, планински регион долж источниот брег на Тајван, каде што бил епицентарот.

  Земјата се тресеше околу една минута. Пожарникарите од Хуалиен првично известија дека две згради се урнале поради земјотресот, но подоцна најавија дека штетата ќе биде значително поголема бидејќи се уништени повеќе згради. Некои од нив не се целосно урнати, но се прилично наклонети, па ќе треба да се урнат.

  „Беше многу силно. Се чинеше дека зградата ќе се урне“, го опиша моментот на земјотресот за Ројтерс Џанг Ју Лин, медицински работник во една од болниците во Тајпеј.

  Инаку, делумно оштетени ѕидови, мостови, тули кои паѓаат и урнатини се пријавени низ поголемиот дел од островот. Главно е погоден истокот од островот, земјотресот се почувствувал и на запад, но засега нема информации за штети. Според странските медиуми, на меѓународниот аеродром се урнал дел од покривот, но нема повредени.

  Активирани се многу одрони, па некои патишта се затворени.

  Тајван, Јапонија и Филипините издадоа предупредување за цунами, но го повлекоа околу два часа подоцна, велејќи дека опасноста поминала. Почетниот потрес од земјотресот бил почувствуван на целиот остров, а подоцна следувале последователни потреси, од кои најголемиот бил со јачина од 6,5 степени. Ова се почувствува и во главниот град Тајпеј, каде сообраќајот на метрото беше привремено прекинат, но не беше забележана поголема штета.

  Според пишувањата на кинеските медиуми, земјотресот бил почувствуван и во Шангај и во провинциите долж југоисточниот брег.

  Според Ву Чин Фу, директор на Метеоролошката и сеизмолошката управа на Тајван, ова е најсилниот земјотрес во земјата во последните 25 години. „Земјотресот беше блиску до копното и плитко“, додаде тој. Строгата регулација на сеизмичката градба и свесноста за справување со природни катастрофи го спречија најлошото на островот, каде што често се тресе тлото, пишува Франс прес.
  Земјотресот со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала од 1999 година однесе 2.400 животи, а Ву предупреди дека може да има уште последователни потреси како утринава во наредните денови. Ву, сепак, предупреди дека може да се случат уште слични шокови во наредните денови. Тајванската влада обезбеди војници за спасувачките операции. Апелираа жителите да внимаваат на најновите информации од надлежните служби и да избегнуваат лифтови, бидејќи може да следат последователни потреси.

  Понудена е помош и од странство. Јапонскиот премиер Фумио Кишида на социјалната мрежа Х објави дека Јапонија е подготвена да му ја пружи сета потребна помош на Тајван, а островската земја ја нарече „сосед на Јапонија од другата страна на морето“. Кинеските власти, исто така, кратко по земјотресот дадоа изјава дека се подготвени да помогнат во закрепнувањето од катастрофи.

  Земјотресниот бран отпатува до опсерваторијата во Љубљана, која е на приближно 9.350 километри од епицентарот, за околу 12 минути, напиша агенцијата за животна средина на X.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img