More

  Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Родос

  spot_img

  Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Родос.

  Земјотресот е регистриран во 12:11 часот по локално време на длабочина од 10 километри.

  Засега нема информации за повредени или материјална штета.

  Грчките власти информираат дека нема опасност од цунами.

   

   

  Туристите во коментарите на веб-страницата на ЕМСЦ пишуваат дека го почувствувале земјотресот додека се сончале.

  – Се сончавме, почувствувавме како лежалките ни се движат. Како некој да стоеше над нас и да ни ги тресе лежалките – вели еден турист на Родос.

  „Многу силно, но краткотрајно“, „Спиев кога ме разбуди силен земјотрес“, се дел од коментарите на граѓаните.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img