More

  Си-Ен-Ен: Руска ракета погоди на само 500 метри од Мицотакис и Зеленски

  spot_img

  Руска ракета експлодирала на само 500 метри од украинскиот претседател Володимир Зеленски и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на нивната посета на Одеса во средата, објави во четвртокот Си-Ен-Ен, цитирајќи добро информиран извор.

  Конвојот со водачите го почувствувал ударот, а неговите членови виделе чад од експлозијата, според извори. Во нападот пет лица загинаа, а неколку други се повредени, изјави за американските медиуми портпаролот на украинската морнарица Дмитро Плетенчук.

  Зеленски често оди во ризични посети на првите линии на битката и беше домаќин на десетици светски лидери во Украина за време на повеќе од двегодишната војна со Русија.

  Нападот во средата претставуваше најголема закана за неговиот живот досега, а близината на експлозијата до Мицотакис, премиер на членка на НАТО, ги истакнува опасностите од ваквите посети и потенцијалните последици од конфликтот врз пошироката светска безбедносна ситуација. , пишува CNN. Посетата на грчкиот премиер не беше однапред најавена поради безбедносни причини.

  „Го видовме денешниот напад. Гледаме со кого си имаме работа, не им е гајле каде напаѓаат. Знам дека денеска има жртви, се уште не ги знам сите детали, но знам дека има мртви и повредени“, изјави Зеленски по нападот.

  Митотакис рече дека нападот е „најдобар, најјасен потсетник дека овде се води вистинска војна“.

  „Војната овде се води секој ден и таа ги погодува не само фронтот и војниците, туку и нашите невини сограѓани“, додаде тој.

  Во средата, тој и Зеленски го обиколија пристаништето на југот на Украина, кое е клучно за извозот на жито преку Црното Море, а украинскиот претседател го информираше шефот на грчката влада за напорите што се прават за „обновување и зајакнување на оваа Украинска поморска рута“, објави агенцијата.Франс прес.

  До крајот на договорот за жито со Русија во јули 2023 година, по тој пат беа извезени 28 милиони тони украински житарки. Русија се повлече од тој договор поради тешкотии во извозот на сопствени земјоделски производи поради бирократските пречки од Западот.

  Во август истата година, Украина еднострано отвори втора извозна рута и покрај заканите на Русија за одмазднички мерки против украинските бродови кои влегуваат и излегуваат од украинските пристаништа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img