More

  Што се случува ако пиеме кафе на празен стомак?

  spot_img

  Добрата вест е дека пиењето кафе на празен стомак не е инхерентно лошо, но може да предизвика одредена непријатност.

  „Постојат голем број на придобивки поврзани со консумирањето кафе кога станува збор за гастроинтестиналниот тракт. Пијалокот е окарактеризиран како лош поради неговата содржина на кофеин и висока содржина на шеќер, но кафето се користи во медицински цели многу години, изјави д-р Сунана Сохи за HuffPost.

  Кофеинот ја зголемува киселоста во желудникот
  Сохи објаснува дека кафето влијае на нивото на стомачната киселина на повеќе начини. Како резултат на тоа, некои луѓе може да се соочат со проблеми како диспепсија, која во основа е дигестивно нарушување, кое лесно може да се реши со избегнување на кофеин или уживање во шолја кафе со некоја храна, пренесува Danas.rs.

  „Кофеинот го стимулира производството на хормонот гастрин, кој е одговорен за производство на стомачна киселина. Иако помага да се започне процесот на варење, ја зголемува и киселоста во желудникот. Освен тоа, фенолите кои се наоѓаат во кафето придонесуваат за нивото на киселост во цревата. Кафето има pH вредност од околу пет, додека нашата стомачна киселина има pH од околу два, што ја прави желудочната киселина уште покисела“, објаснува доктор Суприја Рао.

  Како резултат на тоа, нашиот стомак треба да биде способен да се справи со киселоста предизвикана од пиењето кафе.

  Премногу киселост не е нужно проблем
  Сепак, се зависи од пациентите, вели Сохи.

  „Сè што јадете предизвикува производство на стомачна киселина. Ако чувствувате надуеност или имате болки во горниот дел на стомакот и мачнина по пиењето кафе на празен стомак, тоа веројатно значи дека имате проблем со тоа“, рекол докторот.

  „Проблемот не е нужно премногу киселост бидејќи желудникот може да се справи со тоа и има слуз за да го заштити. Уште повеќе што вашиот хранопроводник не може да издржи такво оштетување на киселината“, објасни д-р Рао.

  Пиењето кафе на празен стомак го зголемува производството на стомачна киселина. Повисокото ниво на течност не предизвикува проблеми за повеќето луѓе, но може да предизвика непријатност кај некои. Ако припаѓате на друга група на поединци, но не можете да се одвоите од кафето, обидете се да го пиете со храна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img