More

  Што е „Камагра“ – нелегално во Србија, но онлајн продажбата цвета

  spot_img

  На граничниот премин Шид, царинските службеници во соработка со полицијата заплениле 3.500 кесички со препаратот „Камагра“, кои биле сокриени во кабината на камион во транзит. Инаку, „Камагра“ се продава како лек за потенција, а се произведува во Индија. Не е легален во Србија, но може да се купи преку Интернет.

  Голем број веб-страници во Србија ја рекламираат и продаваат „Камагра“ како поевтина варијанта на „вијагра“, „циалис“ или „левитра“. Очигледно, неговиот состав е целосно ист, ја содржи истата активна состојка како „вијагра“ – силденафил цитрат.

  Ако го напишете зборот „камагра“ во Google, ќе најдете голем број на сајтови кои го продаваат овој препарат, со описи, упатства за употреба и телефонски броеви за нарачки. Еден од сајтовите со домен .org дури вели дека „тие се единствените лиценцирани од Министерството за здравство“ да продаваат Камагра.

  Павле Зелиќ од Агенцијата за лекови и медицински помагала (АЛИМС), пак, за N1 вели дека производот не е регистриран како лек во Србија.

  „Камагра препарати, во која било форма или пакување (гел, таблети, шумливи таблети, бонбони…) АЛИМС не издаде дозвола за ставање на лекот во промет (не се регистрирани како лек во Република Србија), ниту пак издаде одобрение за увоз на нерегистриран лек.“ нагласува Зелиќ.

  Експертите тврдат дека квалитетот на овој лек е под знак прашалник бидејќи не е регистриран во Србија и не е на списокот на лекови, но тоа не ги спречува онлајн продавачите и секс-шоповите редовно да го продаваат овој производ. Лекарите предупредуваат дека овие веб-страници или непроверени продавачи би можеле да ви продадат и фалсификуван и потенцијално опасен лек, кој всушност малку наликува на Виагра.

  Овој производ се продава како таблети, шумливи таблети и гелови.

  Официјално, ги има истите можни несакани ефекти како „вијагра“ – главоболка, крварење од носот, привремено губење на видот и, во ретки случаи, продолжена ерекција. Неофицијално – овој лек може да има многу полоши ефекти – Ирец починал во 2013 година откако го конзумирал овој препарат, објавија медиумите.

  Во коментарите на веб-страница на која пишуваше за „Камагра“, граѓаните предупредуваат за нејзините ефекти:

  „Воопшто немој да го земам, земав два пати и не бев добро со денови, кога отидов на лекар црниот дроб ми беше во лоша состојба и работата на тироидната жлезда опасно беше забавена, страшно е што продаваат“

  „Пазете се од овој лек, тој влијае на срцето и проблемите со срцето“

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img