More

  Шпанија ги истражува бомбите испратени до украинската амбасада и фабриката за оружје

  spot_img

  Шпанската полиција истражува можна поврзаност помеѓу две писма со бомби испратени до амбасадорот на Украина во Мадрид и шпанска компанија за оружје која произведува ракетни фрлачи и ги донира на Киев, потврди полицијата доцна во средата.

  Во првиот инцидент, службеник на украинската амбасада во Мадрид беше повреден кога отвори писмо-бомба упатено до амбасадорот, поради што Киев нареди зголемени безбедносни мерки во сите свои амбасади во странство.

  Писмото, кое пристигнало по обична пошта и не било скенирано, предизвикало „мала рана“ на раката кога службеник го отворил во градината на амбасадата, изјави за Телемадрид шпанската влада Мерцедес Гонзалес.

  Неколку часа подоцна, компанија за производство на оружје во Сарагоса, североисточна Шпанија, добила сличен пакет, потврди полицијата.

  Владината претставничка во Сарагоса, Роса Серано, во интервју за станицата SER рече дека двата плика се чини дека имаат ист испраќач, бидејќи на задната страна на двете е напишана истата адреса на е-пошта. Серано рече дека пакетите дошле од Украина, а тоа ја предупредило компанијата за оружје, која повикала полиција.

  Станува збор за компанијата Инсталаза, производителот на ракетниот фрлач Ц90 кој Шпанија и го донира на Украина.

  По првиот инцидент, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба им нареди на сите украински амбасади во странство „итно“ да ја зголемат безбедноста и ја повика Шпанија да започне истрага за нападот, изјави портпаролот на Министерството.

  Детективите го истражуваат инцидентот, со помош на форензичари и инспектори за разузнавање, соопшти полицијата.

  Просторот околу амбасадата е ограден, соопшти ТВЕ.

  Шпанскиот висок суд отвори истрага за нападот како можен случај на тероризам, според судски извори.

  Станбената област околу амбасадата во северозападниот дел на Мадрид е опколена, а единицата за деактивирање бомби е распоредена на местото на настанот. На ист начин се третира и областа околу фабриката во Сарагоса.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img