More

  Шефот на украинското воено разузнавање е песимист за Харков

  spot_img

  Шефот на воената разузнавачка служба на Киев, Кирило Буданов, предупредува дека борбите меѓу руските и украинските трупи во североисточниот регион Харков се движат „кон критична состојба“, украинската војска вели дека ситуацијата на линијата на фронтот е жестока, но под контрола.

  – Ситуацијата не е критична – изјави за Њузвик потполковник Назар Волошин, портпарол на групата украински сили „Хортиција“ кои се борат во источна и во североисточна Украина, иако додаде дека битките се „комплицирани и динамично се менуваат“.
  Други украински извори се попесимистички. Генералот Кирило Буданов, шеф на киевската воена разузнавачка агенција ГУР, рече дека ситуацијата во Харков од час во час станува се покритична. „Ние сме на работ“, изјави Буданов за Њујорк тајмс.

  Руските војници во петокот отворија нов фронт во североисточна Украина. Московското Министерство за одбрана соопшти дека руските сили презеле контрола врз неколку погранични села во регионот на Харков, вклучително и Бухруватка, населба западно од градот Вовчанск, кој се наоѓа на околу 5 километри од границата.

  Украинските власти велат дека Вовчанск е под постојано бомбардирање, а војската на Киев вчера соопшти дека нејзините сили се борат со руски војници во северниот дел на градот. Илјадници луѓе ги напуштија пограничните области како Вовчанск од петокот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img