More

  Шефот на Мосад во Доха со катарскиот премиер за прекинот на огнот во Газа

  spot_img

  Шефот на израелското разузнавање, премиерот на Катар и египетските претставници денеска треба да се сретнат во Доха за да разговараат за можен договор за прекин на огнот во Газа, изјави за AFP извор близок до разговорите.

  Денеска во главниот град на Катар треба да се одржи средба меѓу шефот на Мосад, Дејвид Барни, катарскиот премиер Мохамед бин Албделрахман Ал Тани и египетските претставници, изјави изворот, кој не сакаше да биде именуван поради чувствителноста на преговорите.

  Земјите посредници, Катар, САД и Египет, досега не постигнаа договор за размена на заложници држени во Газа за палестински затвореници и прекин на огнот на територијата опустошена од повеќе од пет месеци војна меѓу Израел и Хамас.

  Израел во петокот објави дека испраќа делегација во Доха, без да наведе датум, откако Хамас го омекна својот став.

  Палестинскиот исламистички Хамас, кој до петок бараше дефинитивен прекин на огнот во Газа пред каков било договор за заложниците, сега е подготвен за шестнеделно примирје, изјави за АФП еден од претставниците на исламистичката палестинска група.

  Според тој прекин на огнот, 42 заложници, жени, вклучително и војници, деца, стари лица и болни, би можеле да бидат ослободени во замена за 20 до 50 палестински затвореници, во зависност од тоа дали заложниците се цивили или војници, а по стапка од еден заложник дневно. , изјави тој функционер.

  Околу 250 луѓе беа киднапирани и однесени во Газа за време на нападот на Хамас врз јужен Израел на 7 октомври минатата година, кога беа убиени најмалку 1.160 луѓе. Според Израел, 130 заложници киднапирани на 7 октомври се уште се во Газа, а од тој број се верува дека 32 се мртви.

  Во израелската воена операција започната како одговор на нападот на Хамас досега загинаа 31.700 луѓе, соопшти Министерството за здравство на Хамас.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img