More

  Шефот на Хамас најавува можен прекин и пуштање на жените и на децата заложници

  spot_img

  Шефот на Хамас Исмаил Ханије во вторникот за Ројтерс изјави дека палестинската милитантна група е блиску до договор за примирје со Израел иако продолжува смртоносниот напад врз Газа и се истрелуваат ракети кон Израел. Тој рекол дека „групата го достави својот одговор до катарските посредници“.

  Несогласувањата се многу мали

  Функционерот Исат ел Решик, пак, изјавил дека двете страни ќе ги ослободат жените и децата, но деталите ќе ги соопшти државата Катар, која посредува. Исто така, во соопштениетo за Ал Џезира претставник на Хамас изјавил дека преговорите се фокусирани на тоа колку долго ќе трае примирјето, аранжманите за испорака на помош во Газа и размената на израелските заложници што ги држеше Хамас за палестинските затвореници во Израел.

  Израелскиот амбасадор во САД Мајкл Херцог во неделата за Еј-Би-Си изјави дека се надева на договор „во наредните денови“ додека премиерот на Катар, шеикот Мохамед Бин Абдулрахман ал-Тани, рече дека преостанатите неусогласени точки се „многу мали“.

  Ништо додека не се договори сѐ

  Американскиот претседател Џо Бајден и други американски функционери во понеделникот рекоа дека договорот е близу, но дека и претходно се чинело дека договорот е близу.

  – Вакви чувствителни преговори може да пропаднат во последен момент – изјави Џон Фајнер, заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа за Ен-Би-Си во неделата.

  – Ништо не е договорено додека не се договори сѐ.

  50 заложници за тридневен прекин?

  Мирјана Шпољариќ, претседателката на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК), во понеделникот се состана со Ханије во Катар со цел „да ги унапреди хуманитарните прашања“ во врска со конфликтот, се вели во соопштението на МКЦК со седиште во Женева. Таа, исто така, одделно се сретна со катарските власти.

  МКЦК рече дека не е дел од преговорите насочени кон ослободување на заложниците, но како неутрален посредник е подготвена „да го олесни секое идно ослободување на кое страните ќе сѐ согласат“.

  Хамас зеде околу 240 заложници кога го нападна Израел на 7 октомври во кој загинаа 1.200 луѓе.

  Разговорот за неизбежен договор за заложници се врти со денови. Ројтерс минатата недела извести дека катарските посредници бараат договор за Хамас и Израел да разменат 50 заложници во замена за тридневен прекин на огнот што ќе ја зголеми итната помош пратки до цивили во Газа, повикувајќи се на официјален претставник информиран за разговорите.

  Dalati Nohra/Lebanese Official Government via AP

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img