More

  Шефот на дипломатијата на ЕУ ги осуди „израелските окупациони власти“

  Шефот за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел, во неделата ги критикуваше „израелските окупациони власти“ за наметнување казнени мерки против палестинските власти.

  Зборувајќи заедно со премиерот на палестинската управа Мохамед Мустафа, Борел ги истакна предизвиците со кои се соочува палестинската влада со седиште во Рамала, вклучително и „опасна социо-економска криза, влијанието на хуманитарната трагедија во Газа, затворањата наметнати на Западниот Брег и други криминални дејствија како што е објавата на израелските окупациски власти дека ќе ги намалат сите даночни приходи што ви следуваат“.

  Тој потоа додаде: „Ние во Европската унија сме најголемиот меѓународен донатор на помош за палестинскиот народ и долгогодишен партнер и поддржувач на изградбата на палестинска држава“.

  Израелско-палестинскиот конфликт длабоко ја подели Европската унија. Додека родната земја на Борел, Шпанија, го презеде водството минатата недела во најновиот обид за поддршка на палестинската државност, Германија и Франција се меѓу повеќето земји од ЕУ кои го отфрлија таквиот потег.

  Исто така, речиси две третини од 27-те земји на ЕУ сè уште не се подготвени да ја признаат палестинската држава, според политичкиот магазин Политико.

  По притисокот од Шпанија, Ирска и Норвешка, САД го критикуваа она што го нарекуваат „еднострано признавање“ на палестинската држава. Но, Мустафа рече дека е време повеќе европски земји да бидат инспирирани од трите влади.

  „Ние сме целосно убедени дека голем број европски земји истомисленици ќе го следат нивниот пример и формално ќе ја признаат државата Палестина во блиска иднина“, рече Мустафа заедно со шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарес, кој беше домаќин на заедничката прес-конференција. во постојаната шпанска мисија во ЕУ во Брисел.

  Мустафа, исто така, вети дека ќе се фокусира на јасен план за палестинските власти да ги подобрат своите институции за да бидат во позиција да управуваат со Газа. Ќе работиме на многу интензивна реформска програма“, рече Мустафа. „Ние сме на добар пат да направиме многу добар напредок.

  Албарес, од своја страна, рече дека ќе ги повика своите колеги од ЕУ да го „поддржат меѓународното право“ и пресудите на Меѓународниот суд на правдата, кој минатата недела пресуди дека Израел мора да ги прекине воените операции во градот Рафах во јужниот дел на Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img