More

  Шефот на британската одбрана ги наведе клучните проблеми со кои Путин се бори сега

  spot_img

  Шефот на британската одбрана Сер Тони Радакин изјави дека рускиот претседател Владимир Путин се соочува со „растечки“ проблеми додека украинските сили продолжуваат со контраофанзивните акции на окупираната територија.

  По шест месеци војна, украинските сили успешно започнаа контраофанзивни акции и ослободија некои области, а руските сили почнаа да се повлекуваат од областа Харков.

  Во интервју за Би-Би-Си, Радакин рече дека „сите воени стратешки цели на Путин пропаѓаат“.
  „Тој сакаше да ја освои Украина. Тоа нема да се случи. Тој сакаше да ја преземе контролата над нивниот главен град. Видовме дека тоа не успеа од самиот почеток. Тогаш видовме дека сака да го ослабне НАТО. НАТО сега е многу посилен, а Шведска и Финска сега се приклучуваат. Сакаше да ја скрши меѓународната определба, а таа всушност зајакна во овој период“, рече Радакин.

  Тој додава дека Путин е под зголемен притисок поради ситуацијата во Украина и наведе некои од клучните проблеми со кои сега се соочува рускиот лидер.

  „Неговите проблеми се натрупуваат. Отсекогаш имала проблеми во однос на персоналот и опремата со која располага, а сега е недоволно екипиран. Нема доволно сили на теренот“; Тој рече.

  Тој додаде дека Украина ја прифаќа поддршката од своите меѓународни сојузници, кои му дадоа воена поддршка на Киев среде конфликтот и дека тоа „има ефект на теренот“. Ова дополнително придонесува за стратешкиот „неуспех“ на Путин.

  Успесите на Украина предизвикаа загриженост за иднината на војната, а некои истакнати Руси изразија незадоволство и фрустрација од Путин. И покрај тоа, руските власти рекоа дека остануваат посветени на војната, пишува Newsweek.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img