More

  Шакира избегна судење: наместо затвор ќе плати неколку милиони

  spot_img

  Пејачката Шакира требаше да се брани пред суд за затајување данок од повеќе милиони долари, но пред почетокот на судењето се договори со шпанските обвинители. За да избегне судење и можна затворска казна, таа се согласи да плати парична казна од повеќе милиони долари.

  Колумбиската поп пејачка Шакира постигна спогодба со шпанските обвинители во случајот за затајување данок, во кој и нанесе отштета на Шпанија од 14,5 милиони евра во периодот од 2012 до 2014 година.

  Судењето во Барселона беше закажано за понеделник, но пејачката се смири пред сослушувањето и се согласи да плати парична казна. Како што пренесува Ројтерс, договорот со судот предвидува исплата на половина од долгот, што е нешто повеќе од 7,3 милиони евра.

  Таа прифатила и дополнителна парична казна од 438.000 евра, со која требало да избегне тригодишна затворска казна.

  Обвинителите побарале осум години затвор и исплата на целата сума од проневерените пари за популарната пејачка, пишува Ројтерс.

  Се вели дека адвокатите на пејачката се убедени дека судот ќе пресуди во нејзина корист, но таа одлучи да го прифати договорот без судење имајќи ги предвид интересите на нејзините деца, „кои не сакаат да ја видат нивната мајка како го жртвува своето здравје и добро -да се биде во оваа борба“, пренесува Sky News.

  46-годишникот претходно негираше дека е виновен. Во изјавата цитирана од Скај њуз, таа рече дека секогаш се залагала да ја прави вистинската работа и на тој начин дала позитивен пример за другите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img