More

  Северот истрела ракета во Источното Море

  spot_img

  Северна Кореја истрела недефинирана балистичка ракета, соопшти денеска јужнокорејската војска, пренесе медиумската агенција ДПА.

  Северна Кореја ја лансираше ракетата кон Источното Море, познато и како Јапонско Море, соопшти јужнокорејската новинска агенција Јонхап, цитирана од Генералштабот во Сеул.

  ДПА потсетува дека со резолуции на Обединетите Нации на Северна Кореја ѝ е забрането да лансира, па дури и да тестира балистички ракети од кој било дострел. Тоа, во случајот на оваа земја, вобичаено се ракетите земја-земја, што можат да бидат опремени и со нуклеарна боева глава.

  Во последните неколку месеци повторно дојде до зголемување на тензиите на Корејскиот полуостров, потсетува ДПА.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img