More

  Северна Кореја го затвори главниот град поради „неодредена респираторна болест“

  spot_img

  Кинеските власти го затворија главниот град на Северна Кореја на пет дена поради, како што велат, неодредено респираторно заболување.Властите во главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг, наредија петдневен карантин поради зголемување на случаите на неодредено респираторно заболување, се вели во нивниот официјален извештај.

  Во известувањето не се споменува СОВИД-19, но се вели дека жителите на градот треба да останат во своите домови до крајот на неделата и да подлежат на проверки на температурата повеќе пати на ден.

  Во вторникот, една веб-страница објави дека жителите на Пјонгјанг се чини дека складираат храна во очекување на построги мерки. Не е јасно дали другите области на Северна Кореја воведоа нови ограничувања, пишува Гардијан.

  Северна Кореја го призна своето прво избивање на СОВИД-19 во 2022 година, но до август прогласи победа над вирусот. Тајниот режим никогаш не потврди колку луѓе се заразени со СОВИД, очигледно затоа што нема ресурси за да спроведе широко распространето тестирање.
  Наместо тоа, тој го пријави дневниот број на заболени од корона, кој се искачи на 4,77 милиони во популација од околу 25 милиони. Но такви случаи нема пријавено од 29 јули.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img