More

  Селин Дион призна дека ги игнорирала симптомите на болеста цели 17 години

  spot_img

  Селин Дион проговори за своето здравје во големото интервју за францускиот Вог по повод претставувањето на трејлерот за документарниот филм „Јас сум: Селин Дион“, кој ќе биде објавен на 25 јуни на Prime.

  „Можеби ова ќе звучи чудно, но бев среќен кога конечно ми кажаа за што се работи. Конечно можев да почнам да живеам со оваа болест и повеќе не морав да страдам и да живеам во незнаење“, изјави Селин.

  „Се надевам дека ова не ги плаши луѓето, туку ги предупредува. Ми требаа 17 години да сфатам што ми се случува. Те молам, не чекај толку долго“, рече Селин.

  Пејачката боледува од невролошко пореметување синдром на вкочанета личност, кој и беше дијагностициран есента 2022 година. Поради ова ја одложила турнејата и сите настапи, пренесува Вечерњи.хр.

  „За жал, овие грчеви влијаат на секој аспект од мојот секојдневен живот. „Понекогаш ми го отежнува одењето и не ми дозволува да ги користам гласните жици за да пеам како што сум навикната“, напиша Дион на Инстаграм во 2022 година, најавувајќи дека ќе ги одложи датумите на нејзината турнеја.

  Во интервјуто признала дека симптомите на болеста почнале многу порано, уште во 2008 година, но ги игнорирала.

  Таа забележа дека нешто не е во ред уште во 2008 година за време на нејзината светска турнеја „Taking Chances“. Тогаш нејзиниот глас почна да трепери во високи тонови.

  „Се борев да се контролирам. Можев да пеам високо, но потоа гласот ќе ми „пукна“ во некои грчеви. Го направив тоа што секој требаше да го направи – отидов на лекар“.

  Сепак, тој и рекол дека гласните жици и се во ред, по што Селин се вратила дома и потоа заминала на пет турнеи. Потоа почна да чувствува дека нејзините мускули се забавуваат.

  „Имав проблеми со движењето, морав да се потпирам на работи за да одам“, вели таа.

  Дури кога започна пандемијата на коронавирус, Селин реши да го стави своето здравје на прво место и да даде приоритет на вистинското откривање на чудни симптоми.

  „Со години замижував пред тоа. Го криев од пријателите, семејството, децата… издржав колку што можев, но морав да престанам да бидам толку храбар и да се грижам за своето здравје“.

  Инаку, во трејлерот за документарецот Селин може да се види како плаче додека зборува за својот синдром, кој многу влијаеше на нејзиниот живот и кариера. На социјалните мрежи многумина коментираа дека овој момент ги „скрши“.

  Откако ја објави дијагнозата во декември 2022 година, пејачката ретко се појавуваше во јавноста и поголемиот дел од времето го поминува во Лас Вегас, на имот каде што сè е прилагодено на нејзините потреби. Сепак, тој се уште се надева дека еден ден повторно ќе блесне на сцената.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img