More

  Се знае на кој базен се затруле деца во Добој: 15 деца префрлени на педијатрија

  spot_img

  Тешкотии со дишењето, кашлање, нагон за повраќање, црвенило на очи, се симптомите со кои вчера над 20 пациенти се пријавиле во итната помош на Дома здрава Добој откако престојувале на базенот „Џунгла“ во Добој, изјави Радослава за „Независне новине“ Нинковиќ. , доктор на Итна медицинска помош на Здравствен дом Добој.

  „Повеќето од децата имаа ниска заситеност со кислород, така што 15 деца се префрлени на педијатрија, а едно на пулмологија, додека четири првенствено се згрижени во итната медицинска помош“, рече Нинковиќ, додавајќи дека се чувствуваат добро и се пуштени дома. .

  „Со оглед на тоа што голем број луѓе контактирале со докторот и дека сите имале исти симптоми, се смета дека се работи за труење со хлор, но има надлежни институции кои ќе го утврдат тоа“, рече Нинковиќ и додаде дека клиничката слика на пациентите укажува дека во однос на труењето со хлор.

  Саша Ѓуриќ, сопственикот на базенот „Џунгла“ во интервју за „Независне новине“ вели дека моментално се проверува примерокот на водата, иако, како што вели, контролата била извршена пред четири дена.

  „Што се однесува до нашите наоди за вода, се покажа нормално, не можеме со сигурност да кажеме за што се работи, а не би шпекулирале додека не заврши истрагата“, рече Ѓуриќ и додаде дека санитарна инспекција моментално е на терен.

  Како што рече, базените во Добој не работат и нема да работат додека не се создадат услови за тоа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img