More

  Се знае кога Белингем ќе дојде во Мадрид, наскоро ќе биде потпишан договорот

  spot_img

  Џуд Белингем следната недела ќе стане играч на Реал Мадрид, објави Марка. Играчот од средниот ред на Борусија Дортмунд и англиската репрезентација пристигнува како една од најголемите млади ѕвезди во светот, а трансферот би требало да биде вреден 100 милиони евра, плус различни бонуси кои зависат од неговиот учинок и бројот на учества.

  Марка откри дека претставниците на Реал биле во Дортмунд за да го комплетираат трансферот за кој се зборуваше со месеци. Многу гиганти го посакуваа Белингем, а особено упорни беа Ливерпул и Манчестер Сити.

  Шпанците Белингем тврдат дека имал подобри финансиски понуди, но неговата желба била да дојде во Реал. Тој ќе потпише договор на шест години.

  Најскапиот играч на Реал досега е Еден Азар (115 милиони евра), втор е Герет Бејл (101 милиони евра), а трет е Кристијано Роналдо (94 милиони евра). Белингем ќе продолжи на второто место.

  Англичанецот кариерата ја започна во Бирмингем. Борусија Дортмунд го купи во 2020 година, кога имаше 16 години, а досега за германскиот клуб одигра 132 натпревари, 24 гола и 25 асистенции. Оваа сезона како првотимец одигра 42 натпревари, постигна 12 и асистираше на седум голови. Трансфермаркт го проценува на 120 милиони евра.

  Жуд има проблеми со коленото, поради што е во недоумица дали ќе игра во последното, 34. коло од Бундеслигата. Борусија Дортмунд игра против Мајнц и доколку победи ќе ја освои титулата во Бундеслигата. Пред последното коло има два бода повеќе од Баерн Минхен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img