More

  Се знае дали Мбапе ќе оди на Олимписки игри, го кажа своето мислење од Реал

  spot_img

  Францускиот фудбалер Килијан Мбапе во неделата изјави дека нема да игра за францускиот олимписки тим на Игрите во Париз бидејќи неговиот нов клуб Реал Мадрид се противи на оваа идеја.

  Мбапе во март изјави дека сака да игра на Олимписките игри во Париз, но бидејќи олимпискиот фудбалски турнир не е во календарот на ФИФА, клубовите не се обврзани да ги пуштат своите играчи.

  Францускиот олимписки тренер Тиери Анри не го вклучи 25-годишниот Мбапе во неговиот прелиминарен тим од 25 играчи претходно овој месец, иако ја остави отворена можноста да го вклучи.

  „Позицијата на мојот клуб беше многу јасна, па од тој момент мислам дека нема да учествувам на Игрите“, изјави Мбапе на новинарите пред натпреварот од групата Д против Австрија во понеделник на ЕУРО во Германија.

  „Така е и јас го разбирам тоа. Се приклучувам на нов тим во септември, така што тоа не е најдобриот начин да ја започнете авантурата. На овој француски тим ќе му посакам се најдобро. Ќе го гледам секој натпревар. Се надевам дека ќе освои златен медал“, додаде тој.

  Со N1 играј фантазија посветена на претстојното Европско првенство и победи

  вредни награди. Повеќе информации можете да најдете ТУКА, а пријавувањето за Фантази Еуро 2024 можете да најдете на ОВОЈ ЛИНК.

  Не пропуштајте ја шансата да бидете дел од најголемиот фудбалски спектакл – N1 Fantasy Football – вашата игра, вашите правила!

  Програмата на N1 телевизија можете да ја следите ВО ЖИВО на овој линк како и преку апликации за Android|iPhone/iPad

  Олимпискиот фудбалски турнир започнува на 24 јули, 10 дена по финалето на Европското првенство, а завршува на 9 август.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img