More

  Се зголемува бројот на загинати во рускиот напад на станбена зграда во Днепар

  spot_img

  Бројот на загинати во рускиот ракетен напад кој уништи станбена зграда во украинскиот град Днипро се искачи на 14, додека спасувачите работеа во текот на ноќта во потрага по преживеани, изјави рано во неделата регионалниот гувернер.

  -„Операција за пребарување е во тек“, напиша Валентин Резниченко, гувернер на регионот Дњепропетровск, во 2:50 часот (0050 GMT) на апликацијата Telegram.

  Околу 38 луѓе беа спасени, дваесетина се водат како исчезнати, а непознат број жители останаа заробени под огромен куп урнатини по нападот во саботата попладне во кој беа повредени 64 лица, рече Резниченко.

  Штрајковите ја погодија критичната инфраструктура во Киев и на други места, ограничувајќи ја моќта на главниот град и големи делови од земјата во наредните денови, предупредија властите.

  Нападите – најголемиот руски бран напади врз Украина во последните две недели – дојде додека земјата ја прославуваше традиционалната Нова година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img