More

  Се вели дека Израел предлага двомесечно примирје во замена за ослободување на заложниците

  spot_img

  Се вели дека Израел предлага двомесечен прекин на огнот во Газа во замена за ослободување на сите заложници кои Хамас ги држи од 7 октомври. Владата на израелскиот премиер Нетанјаху доби остри критики, тврдејќи дека не направила доволно за да ги ослободи заложниците. Во меѓувреме, според пишувањата на странските медиуми, арапските држави веќе подготвуваат иницијатива за завршување на војната, која би го зацртала патот до формирање на палестинска држава во замена за нормализација на односите со Израел. Дека Израел не може да има право еднострано да го блокира формирањето на палестинска држава поради неговото воено присуство во Газа, изјави денеска во Брисел високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Жозеп Борел.

  Израел предложи двомесечен воен прекин на огнот во Газа во замена за ослободување на сите заложници кои ги држеше палестинското движење Хамас од 7 октомври минатата година, објави во понеделникот вечерта американскиот портал Аксиос, повикувајќи се на израелски официјални лица.

  Израел треба да им го претстави предлогот на Египет и Катар кои посредуваат во разговорите меѓу него и Хамас. Авторот на написот на порталот Аксиос, познатиот израелски новинар Барак Равид, се повикува на неименуван функционер на израелската влада, јавуваат странските агенции за печат.

  Според израелските податоци, Хамас сè уште држи 136 заложници по терористичкиот напад на југот на Израел на 7 октомври минатата година. Двомесечниот прекин на огнот би бил најобемниот од ваков вид што го понуди израелската влада досега. На крајот на ноември минатата година Хамас ослободи 105 заложници за време на еднонеделниот прекин на огнот. Во замена, Израел ослободи 240 палестински затвореници од своите затвори. Оттогаш, израелската влада не покажа поголема подготвеност да направи отстапки во замена за натамошно ослободување на заложниците.

  Според пишувањата на странските медиуми, арапските држави подготвуваат иницијатива за крај на војната, со која би се зацртала патот до формирање на палестинска држава во замена за нормализација на односите со Израел. Според предлогот, Саудиска Арабија нуди признавање на Израел во замена за формирање на палестинска држава, објави американскиот официјален Wall Street Journal, кој се повикува на арапски претставници. Предлогот што арапските држави му го предложија на Израел преку САД е првиот заеднички план на тие држави за прекин на воениот конфликт во Газа, кој на Израел би му понудил нормализација на односите во замена за решение со две држави. Пред почетокот на војната меѓу Израел и Хамас во Газа, Саудиска Арабија со посредство на САД разговараше за можна нормализација на односите со Израел, кои беа во застој поради војната.

  На маса има план од три чекори
  Владата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху доби остри критики, велејќи дека не направила доволно за да ги ослободи заложниците. На крајот на неделата, илјадници луѓе протестираа во Израел, повикувајќи ја владата да направи посериозни напори за ослободување на затворениците.

  Според порталот Аксиос, израелскиот предлог не вклучува крај на израелските напади врз Појасот Газа, туку израелската армија би се повлекла само од главните центри во Појасот Газа. Палестинците, кои по наредба на израелската армија побегнаа на југот на енклавата, лесно можеа да се вратат на север. Предлогот на Израел беше одобрен пред десет дена од воениот кабинет, пренесува Аксиос.

  Пред тоа, Хамас секое ново ослободување на заложниците го поврзуваше со крајот на војската. Според порталот на американската новинска агенција АП, кој се повикува на неименуван египетски извор, Хамас го одбил таквиот израелски предлог. Како што рече изворот, во рамките на договорот, Израел ќе ослободи непознат број на затворени Палестинци, лидерот на Хамас, и ќе им дозволи да се преселат во други земји.

  Портпаролот на израелската влада Ајлон Леви, според новинската агенција Ројтерс, денеска нагласи дека Израел нема да се согласи на никаков договор за прекин на огнот, според кој Хамас ќе ја задржи територијата во палестинската енклава.

  Египетските и катарските посредници веќе неколку недели се обидуваат да постигнат договор меѓу страните. На маса треба да има план во три чекори, кој го регулира процесот на ослободување на заложниците и завршување на непријателствата.

  Портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи денеска изјави дека некои информации за израелскиот предлог се делумно, но целосно невистинити. Истовремено, тој нагласи дека во дискусијата има некои идеи и предлози, кои не може да ги коментира, пишува порталот на израелскиот официјален Хаарец.

  Во меѓувреме, најмалку 21 израелски војник загинаа при гранатирање на Газа во понеделникот, соопшти денеска израелската армија. Тоа е најголемиот број израелски војници убиени во еден напад од почетокот на копнената офанзива во енклавата, пренесува германската прес-агенција dpa. Повеќето војници загинаа во експлозија на противтенковска ракета на југот на Појасот Газа, која погоди тенк и зграда што армијата ги минираше.

  Поранешниот словенечки претседател Борут Пахор денеска престојува во Краков каде учествува на вториот ден од меѓународната конференција за антисемитизам организирана од Европската еврејска асоцијација. Во таа прилика Пахор се осврна и на актуелната блискоисточна криза, се залагаше за ослободување на заложниците од Газа, а истовремено повика на прекин на воените активности на Израел.

  Во контекст на израелската офанзива, Пахор најави дека се залага за итно ослободување на заложниците од движењето Хамас и прекин на воените активности на Израел. Според него, темата треба да биде проследена со мирно решавање на израелско-палестинското прашање со цел заемно признавање и мирен соживот на Блискиот Исток.

  Израелската армија го опколи Хан Јунис
  Израелските сили го опколија градот Хан Јунис на југот на Газа, соопшти денеска армијата. Нејзините членови се судриле со палестинските борци на тамошните улици, а областа била нападната и од воздух, пишуваат тие. Во меѓувреме, се зголемува бројот на жртви меѓу цивилите кои се повлекле во Рафа на крајниот југ на енклавата пред нападите.

  Израелската армија тврди дека убила „повеќе од десет терористи“ во битките во Хан Јунис. Израел ги оправдува своите операции со наводното присуство на воените команданти на Хамас во областа. Таму наводно биле скриени заложниците кои ги зеде палестинското исламистичко движење за време на инвазијата на Израел на 7 октомври минатата година, пренесоа странските агенции.

  Израелската опсада на градот ја потврди и палестинската Црвена полумесечина. Според нивниот претставник за печат, израелската армија пукала и во возилата на брзата помош кои се обидувале да дојдат до ранетите Палестинци, пренесува израелскиот офицер Хаарец.

  Според Ал Џезира, Израел нападнал вкупно 30 болници во офанзива која траела повеќе од сто дена. Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци (УНРВА) наведува дека во првите два месеци од офанзивата, израелските сили извршиле најмалку 212 напади врз здравствените установи во енклавата. Во исто време таа предупреди дека повеќе од половина милион жители на Газа се соочуваат со глад.

  УНРВА денеска објави и дека во понеделникот за време на судирите во Хан Јунис, едно од нејзините засолништа за раселените било погодено. „За време на интензивните борби во околината на нашето засолниште, загинаа најмалку шест раселени лица, а уште повеќе беа ранети“, напиша шефот на УНРВА Филип Лазарини на мрежата Х.

  Во Газа убиени 24 израелски војници
  Според говорите на претставникот за печат на израелската армија, Даниел Хагари, во понеделникот биле убиени 24 војници, меѓу кои 21 резервист. Сите резервисти загинаа на југот на Појасот Газа кога експлодираше противтенковска ракета, чија цел беше тенк и зграда што израелската армија ги минираше за да ги урне, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Израелските медиуми објавија дека војници загинале, некои згради се урнале, откако палестинските борци истрелале противтенковски проектили кон војниците.

  Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант ја нарече смртта на 24 војници во Газа тежок удар.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави истрага за инцидентот. Како што рече, тоа беше еден од најтешките денови по војната, а во исто време тврдеше дека војната ќе продолжи и дека Израел нема да биде занесен до целосна победа, пренесува германската агенција ДПА.

  Либанското шиитско движење Хезболах, според сопствените изјави, денеска по втор пат истрела проектили врз израелската воена база Мерон на северот на Израел. Во соопштението за печатот се додава дека нападот бил одговор на „неодамнешните смртни случаи и повторените напади врз цивили во Либан и Сирија“.

  Борел: Израел не може да има право да го блокира формирањето на палестинска држава
  Според војската во Газа, Израел не може да има право еднострано да го блокира формирањето на палестинска држава, изјави денеска во Брисел високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Жозеп Борел. Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри истакна дека постои „меѓународен консензус“ за решението со две држави на Блискиот Исток.

  „Едно е јасно – Израел не може да има право на вето на палестинското самоопределување“, рече Борел на заедничката прес-конференција со Шукри по состанокот на Советот за асоцијација ЕУ-Египет. „Обединетите нации признаваат или постојано го признаа правото на Палестинците на самоопределување. Никој не може да стави вето“, рече тој.

  Во меѓувреме, како што јави француската новинска агенција АФП, Шукри рече дека „постои меѓународен консензус за потребата од решавање на блискоисточниот конфликт на врз основа на решението за две држави“. „Време е да се спроведе, меѓународната заедница има начини, извори и механизми да го направи тоа“, нагласи тој.

  На состанокот, на кој беше одбележана 20-годишнината од стапувањето во сила на договорот за асоцијација, страните повикаа и на безусловна испорака на хуманитарна помош за Газа, која израелската армија ја гранатира по нападот на палестинското движење Хамас врз Израел. минатиот октомври. Обенем го изрази своето противење на каква било емиграција на Палестинците од окупираните територии на Газа и Западниот Брег, вклучувајќи го и Источен Ерусалим, се вели во пораката на Светата ЕУ.

  Според АФП, Шукри исто така предупредил дека може да дојде до иселување доколку не се обезбеди доволна помош за Газа.

  Состанокот на Советот за асоцијација ЕУ-Египет се одржа ден по состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, на кој покрај Шукри учествуваа и шефовите на дипломатиите на Израел, Палестина, Јордан и Саудиска Арабија. Блискоисточниот конфликт беше во првите редови на дискусијата, при што неколку министри на земјите-членки на ЕУ ја истакнаа важноста од решение со две држави.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img