More

  Се разбудивте уморни? Овие намирници ќе ве наполнат со енергија

  Дали спиевте лошо? Експертите се согласуваат дека спиењето треба да биде приоритет доколку сакаме да се разбудиме полни со енергија. Сепак, постојат и некои намирници кои се сметаат за неопходни за повеќе енергија.

  Сложени јаглехидрати

  Според Американското здружение за срце, сложените јаглехидрати, за разлика од едноставните јаглехидрати, се вари побавно и побавно ја ослободуваат гликозата во крвотокот. Затоа консумирањето сложени јаглехидрати може да ни помогне да се чувствуваме како да сме полни со енергија во текот на денот.

  Храна која се состои од сложени јаглехидрати се пченичен леб, слатки компири, овесна каша, семки од тиква, јаболка и наут.

  Храна богата со растителни влакна

  Јадењето храна богата со растителни влакна може да биде одличен трик за повеќе енергија. Јадете бобинки, киноа, сливи или лиснати зелени, особено спанаќ.

  Масти корисни за срцето

  Вообичаена група на намирници за кои нутриционистите велат дека може да послужи како одличен енергетски засилувач се мастите здрави за срцето. Размислете за авокадо, тофу, маслинки, сардини, темно чоколадо и лосос.

  Вода

  Водата често се занемарува, но всушност може да ја зголеми енергијата. Чувството на дехидрираност може да влијае на расположението и да направи да се чувствувате бавно, според Центрите за контрола и превенција на болести.

  Општото упатство е дека ни требаат шест до осум чаши вода дневно, вклучувајќи чај и кафе. Но, диететичарката Ејми Гудсон за New York Post го тврди спротивното.

  „Вистината е дека многу фактори влијаат на тоа колку вода ви треба, вклучувајќи ја вашата возраст, пол, ниво на активност и целокупното здравје. Кај жените, вкупната количина на вода е околу 11,5 чаши дневно, а кај мажите околу 15,5 чаши. Сепак, овие проценки вклучуваат течности што се консумираат од храна и пијалоци. „Имајќи го тоа на ум, на жените им требаат околу девет чаши течност дневно, а на мажите околу 13 чаши за да ја надоместат изгубената вода“, рече Гудсон.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img