More

  Само двајца или тројца знаат каде е лидерот на Хамас

  spot_img

  Само двајца или тројца знаат каде е лидерот на Хамас во Газа Јахја Синвар, изјавија извори од палестинската екстремистичка организација за весникот Ашарк ал Авсат.

  „Многу тесен круг, од не повеќе од две или три лица, знае каде е и ги обезбедува неговите различни потреби и обезбедува комуникација со лидерите на организацијата внатре и надвор“, изјави неименуван извор за весникот, кој се печати во Лондон. .

  „Израел не успеа да стигне до многу лидери од прв и втор ред (Хамас) на политичко и воено ниво, но се обиде да убие некои од нив, некои од нив беа ранети, а некои преживеаја и излегоа неповредени од бомбардирањето. операции во различни области и цели, но Синвар не е меѓу нив“, додаде изворот.

  Во извештајот не е прецизирано дали Синвар се крие „над земја“ или во тунелите, објавија израелските медиуми.

  Во февруари, израелската војска објави видео на кое наводно се гледа Синвар на 10 октомври 2023 година, три дена по почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, како шета низ тунел во Газа со неколку членови на семејството.

  Извори блиски до лидерот на Хамас изјавија за Ашарк ал-Авсат дека веруваат дека Синвар нема да размисли за договор што ќе го доведе во егзил.

  „Синвар размислува за две опции, без трета, додека е жив, или да ги исполни условите на отпорот за прекин на војната, да ги повлече окупаторските сили и да го прекине чесниот договор за размена, или да ја стекне честа да (стане) маченик“, објасни изворот, додавајќи дека нема други опции и дека предлогот за егзил е суштински неприфатлив за Синвар и дека тој не може ни да размислува за тоа.

  Претходно беше најавено дека Израел може да предложи договор врз основа на кој организаторот на нападот врз Израел на 7 октомври ќе замине во егзил од Газа.

  Израел претходно најави дека сите лидери на Хамас, кој земјата, САД и ЕУ го сметаат за терористичка организација, ќе бидат убиени или заробени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img