More

  САД: Можно е Израел да користел американско оружје за да го прекрши меѓународното право, доказите се нецелосни

  spot_img

  Администрацијата на Џо Бајден објави дека Израел во Газа, користејќи оружје што го набавил во Америка, можеби го прекршил меѓународното хуманитарно право, но и дека воените услови ги спречиле американските власти со сигурност да го утврдат тоа во конкретни случаи.

  Наодите на американската администрација за „разумни“ докази кои можат да доведат до заклучок дека нивниот сојузник го прекршил меѓународното право во начинот на водење на војната беа објавени во резиме на извештајот доставен вчера до Конгресот и претставуваат најсилна ваква изјава на Бајден. службеници.

  Ограничувањето дека тие не можат веднаш да поврзат конкретно американско оружје со поединечни напади на израелските сили во Газа може да и даде простор на американската влада да маневрира при секоја идна одлука за тоа дали да ја ограничи испораката; офанзивно оружје за Израел.

  Наодите на администрацијата, прва проценка од ваков вид што ја побараа Демократите на Бајден во Конгресот, следеа по седуммесечни воздушни напади, копнени борби и ограничувања за помош во кои загинаа речиси 35.000 Палестинци во Газа.

  Бајден е на удар поради поддршката на војната на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху против Хамас. Тој се соочува со зголемен гнев дома и во странство поради зголемениот број на жртви на Палестинците и заканата од глад во Газа, предизвикани во голем дел од израелските ограничувања за движењето на храна и помош во палестинската енклава.

  Американскиот претседател е во последните месеци од кампањата за реизбор против републиканецот Доналд Трамп. Тој е соочен со барањата на многу демократи да го запре снабдувањето со офанзивно оружје за Израел и со осудите на републиканците дека ја ослабува поддршката за Израел во време кога му е најпотребна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img