More

  САД го тужеа Apple за монопол на пазарот на паметни телефони

  spot_img

  САД покренаа тужба против Apple, обвинувајќи го технолошкиот гигант за монополизирање на пазарот на паметни телефони и уништување на конкуренцијата.

  Во тужбата се наведува дека компанијата ја искористила својата моќ да ги ограничи конкурентите, како и опциите што им се достапни на потрошувачите, пишува Би-Би-Си.

  Apple вети дека „енергично“ ќе се бори против тужбата и ги негира тврдењата.

  Ова е трет пат компанијата да биде тужена од американското Министерство за правда од 2009 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img