More

  Руското Министерство за внатрешни работи соопшти дека естонската премиерка Каја Калас е вклучена на листата на барани лица во Русија

  spot_img

  Руското Министерство за внатрешни работи соопшти дека естонската премиерка Каја Калас е вклучена на листата на барани лица во Русија.

  „Каја Калас (17 јуни 1977) … Основа за претрес: се бара по член од кривичен законик“, се наведува во соопштението.

  Министерството не прецизираше за кој член од Кривичниот законик на Русија станува збор.

  На листата се и државниот секретар на Естонија Таимар Петеркоп и министерот за култура на Литванија Симонас Каирис.

  Руски безбедносен извор, кој сакаше да остане анонимен, изјави за руската државна новинска агенција ТАСС дека тројца балтички политичари се гонат за „уништување споменици на советските војници“ во Втората светска војна.

  – Тие беа ставени на потерница во овој случај – рече соговорникот на агенцијата.

  Минатиот септември, Истражниот комитет на Руската Федерација во отсуство обвини повеќе од 170 странски државјани, меѓу кои и државјани на Летонија, Литванија, Естонија, Полска и Украина, за сквернавење и уништување споменици на советските војници. Се вели дека истражителите работат на 16 кривични случаи, истражувајќи 143 случаи на сквернавење, уништување или оштетување на воени гробници, споменици и спомен обележја на советските војници.

  Инаку, премиерката Калас е гласен поддржувач на Украина од почетокот на целосната инвазија на Русија во февруари 2022 година.

  Таа беше еден од најсилните гласови во Европската унија и во НАТО кои се залагаа за обезбедување повеќе оружје за Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img