More

  Рускиот Рубин Казан изрази жалење за гестот на Даку

  spot_img

  Скандалозното однесување на албанскиот фудбалски репрезентативец Мирилинд Даку на Европското првенство во Германија кога на мегафон заедно со албанските навивачи ги пцуеше Македонците и Србите, наиде на широка осуда во јавноста.

  По реакцијата од Фудбалската федерација на Македонија која најави официјален допис до УЕФА и побара јавно извинување од Даку, денеска со осуда за непримерниот чин на албанскиот репрезентативец се огласи и неговиот клуб, рускиот Рубин Казан.

  „Нашиот клуб не поддржува никакви навредливи акции или гестови. Играчот за време на инцидентот беше со репрезентативен ангажман, но, секако, жалиме што дојде до ваква ситуација. Што се однесува до санкциите против играчот, тоа е во надлежност на УЕФА“ – се вели во соопштението од рускиот клуб.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img