More

  Рускиот опозициски медиум „Нова Газета“, кој работи надвор од Русија од почетокот на војната во Украина, објави информација за нов мировен план што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган може да им го понуди на Киев и Москва

  spot_img

  Рускиот опозициски медиум „Нова Газета“, кој работи надвор од Русија од почетокот на војната во Украина, објави информација за нов мировен план што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган може да им го понуди на Киев и Москва, пренесе Нова.

  Според информациите на рускиот весник, нов нацрт договор треба да го замрзне конфликтот меѓу Украина и Русија.

  „Изворот тврди дека трите страни Турција, Украина и Русија во моментов го имаат текстот на договорот. Нацртот се базира на документите од првите преговори во Истанбул, а некои работи од документите за време на преговорите во мај 2022 година се вклучени во новиот текст“, вели тој.

  Според изворот, договорот за проектот предвидува:

  1. Заемна посветеност на САД и Русија да не користат нуклеарно оружје под никакви околности, како и обновувањето на Договорот за ограничување на стратешкото оружје (СТАРТ-3);

  2. Забрана за мешање во внатрешните работи на друга земја на кој било начин што може да ја дестабилизира нејзината влада;

  3. Замрзнување на војната долж постојната линија на фронтот;

  4. Гаранција за статус и членство во ЕУ до 2040 година за Украина;

  5. Обврска за одржување референдум во 2040 година – национален референдум за надворешната политика на земјата, како и референдуми под меѓународна контрола на сите украински територии анектирани од Русија;

  6. Размена на затвореници според формулата „сите за сите“;

  7. Русија нема да се спротивстави на членството на Украина во Европската унија.

  Според информациите, турските власти очекуваат Киев и Москва да го коментираат овој предлог во наредниот период.

  Според рускиот весник, веројатноста за усвојување на овој нацрт-договор е мала, бидејќи ова е најмалку деветти проект од ваков вид. Украинската „мировна формула“, развиена во 2022 година, вклучуваше 10 точки, од кои многу не се совпаѓаат со новиот нацрт-мировен договор.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img