More

  Рускиот олигарх тврди: Путин е смртно болен

  - Advertisement -

  Со години се шпекулира за здравствената состојба на рускиот претседател Владимир Путин, а такви шпекулации има се повеќе откако тој нареди инвазија на Украина. Порталот New Lines сега објави дека дошол до аудио снимка од олигарх близок до Кремљ кој вели дека Путин е „многу болен“ и дека има „рак на крвта“, иако не го прецизира типот на рак што рускиот претседател наводно страда од.

  Олигарх тврди дека е испратен „строго доверлив документ“ до седиштето на руската безбедносна и разузнавачка агенција ФСБ (наследник на советската КГБ), исто како и до сите регионални директори на ФСБ, пренесува Индекс.

  Кристо Грозев, истражувач во Bellingcat, реномирана локација за форензика и разузнавачка анализа, рече: „Документот им наредува на регионалните директори да не веруваат во гласините за здравјето на претседателот“.

  „Им беше наложено да дејствуваат против сите такви гласини кои би можеле да се шират до локалните оддели на ФСБ. „Според извор од една од регионалните единици, кој го видел документот, ваквата наредба без преседан имала спротивен ефект, бидејќи сега повеќето офицери на ФСБ веруваат дека Путин навистина боледува од тешка болест“, рече Грозев.

  Вистина или тактика на противникот?
  New Lines ги наведува неодамнешните набљудувања на промените во физичкиот изглед на Владимир Путин – од начинот на кој тој оди до изгледот на неговото лице, кое е отечено, што може да значи дека зема лекови.

  Ешли Гросман, професор по ендокринологија на Оксфорд, изјави за New Lines: „Путин отсекогаш изгледал во форма. Но, во последните неколку години неговото лице и врат изгледаат многу подебели. Овој изглед е компатибилен со употреба на стероиди.

  Си-Ен-Ен потсетува дека таквите тврдења не можат да се проверат, како што наведува „Њу лајнс“, и едноставно може да значат дека оние во Русија кои сакаат да го соборат Путин шират такви гласини за да ги убедат истомислениците дека Путин е ранлив.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img